Lodz Üniversitesi 1945 yılında kurulmuştur. Üniversitede 12 fakültede, 45′den fazla bölümde, Lehçe ve İngilizce eğitim verilmektedir. Lodz Üniversitesi, Polonya’nın en büyük ve en popüler üniversiteleri arasında saygın bir yere sahiptir. Üniversite, öğrencilerinin gelişimi için sürekli uluslararası işbirliği anlaşmaları yapmaktadır. Üniversitede 45 bölümde, 180′den fazla alanda uzmanlık eğitimi sunulmaktadır. Bununla birlikte birçok alanda doktora programı ile MBA’de dâhil olmak üzere 90′dan fazla alanda yüksek lisans programı tercih edilebilmektedir. Üniversitede; İletme, Bilgisayar Bilimleri, Kalkınma Ekonomisi, Ekohidroloji, İngilizce Dili ve Edebiyatı, Enformatik ve Ekonometri, Uluslararası İşletmecilik ve İşletme bölümlerinde lisans ve/veya yüksek lisans programlarında İngilizce eğitim verilmektedir. Okulda az sayıda bölümde Almanca ve Fransızca eğitim de verilmektedir. Lodz Üniversitesinde 3800′ün üzerinde personel çalışmaktadır. Bunlardan yaklaşık 2300′ü akademik personeldir. Üniversitedeki profesör sayısı 200′ün üzerindedir.Üniversitede 41 binin üzerinde öğrenci lisans, yüksek lisans, doktora programlarında eğitim görmektedir. Üniversite, her yıl çok sayıda panel ve toplantı düzenlemekte, bunlara Polonya’dan ve Polonya dışından çok sayıda siyasetçi, iş adamı ve öğretim görevlisi konuşmacı olarak davet edilmektedir.Lodz Üniversitesi, birçok yabancı üniversite ile ikili anlaşmalar yapmıştır. Bunun sonucunda öğrencilerine çift diploma alma imkanı sunmaktadır. Üniversitenin partnerlik anlaşmasına vardığı bazı üniversiteler şunlardır:

Université Jean Moulin Lyon 3,
Université François – Rabelais (Tours),
Westfälische Wilhelms – Universität Münster,
University of Texas at Austin,
University of Michigan,
University of Baltimore
H. Smith School of Business,
University of Maryland,
Towson University

Bunun yanı sıra Lodz Üniversitesinin dünya genelinde 230 üniversite ile partnerlik anlaşması bulunmaktadır. Ayrıca 390 Avrupa üniversitesi ile Erasmus öğrenci değişimi programı çerçevesinde anlaşması bulunmaktadır.Üniversiteden, 1952 yılından beri 15 binin üzerinde yabancı öğrenci mezun olmuştur. Okul kampüsü, şehir merkezinden 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde, yeşillik bir alanın içerisinde bulunmaktadır. Kampüs içerisinde spor ve jimnastik salonları, yüzme havuzu, lokanta ve kafeteryalar, bankalar, mağazalar ve öğrenci yurtları yer almaktadır.

Konaklama
Kampüs İçinde Konaklama:

Üniversite 11 yurtta yaklaşık 4500 odalık (tek ya da iki kişilik) konaklama imkânı sunmaktadır. Yurtlarda ERASMUS öğrencileri ile devlet bursundan yararlanan öğrencilere öncelik tanınmaktadır. Öğrenciler, kalan odalara, başvuru sırasına göre yerleştirilmektedir.Yabancı öğrenciler için tek kişilik standart oda ücreti 115 €, iki kişilik paylaşımlı odalar ise 90 €’dur. Oda ücreti her ayın 25′inde postane veya banka aracılğıyla ödenmesi gerekmektedir.Yurtlarda danışma masası 7/24 hizmet vermektedir.Her odalarda, duş ve tuvaletin olduğu bir banyo bulunmaktadır. Ayrıca bir nevresim de verilmektedir. Odaların birçoğunda buzdolabı bulunmakta her katta da ortak kullanıma açık bir mutfak yer almaktadır. Öğrenciler, yurt içindeki çamaşır odası, tv ve fitness salonlarından faydalanabilmektedirler.Her odada internet hattı ve dışarıdan aranma için telefon bağlantısı bulunmaktadır. Diğer görüşmeler için koridorlarda kartlı telefonlar bulunmaktadır.Yurtta, öğrencilerin farklı şehir ve ülkelerden gelen ziyaretçileri için misafir odaları bulunmaktadır.Lodz Üniversitesinin binaları şehrin değişik yerlerinde bulunmakla birlikte, yurtlar kampüs içlerinde bulunmakta; güvenli, rahat ve sosyal bir ortam sağlamaktadır. Üniversite kampüsü içerisinde kütüphane spor alanları, yüzme havuzu, öğrenci kulüpleri, eczane, postane, lokanta ve restaurant ve banka yer lmaktadır.Yemekhanede 4 çeşit yemek sunulur ve fiyatlar oldukça uygundur. 3 öğün yemeğin aylık maliyeti yaklaşık 75€’dur.Öğrenciler oda kayıtlarında aceleci davranmalıdır. Çünkü en iyi ve en ucuz odalar Eylül sonuna kalmadan tükenmektedir.

Üniversite Kütüphanesi
Lodz Üniversitesinde bir merkezi kütüphane ve her fakülte binasında da ayrı ayrı fakülte kütüphaneleri yer almaktadır.Kütüphane servisi, kitap okuma salonları ve kitap/dergi katalogları hafta için her gün 08.00 – 20.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.Lodz Üniversitesinin her bir öğrencisi, kimlik kartı veya kütüphane kartları ile ana kütüphaneyi veya fakülte kütüphanelerini kullanma hakkına sahiptir.

BENZER YAZILAR