Öğrenci Pasaportu Nedir?

Öğrenci pasaportu, seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesine denir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir.

 

Öğrenci Pasaport Harcı Muafiyeti Mümkün mü?

Öğrenci pasaportu sayesinde harç bedellerini ödememek mümkündür. 25 yaşın altındaki öğrencilere yasa gereği harç bedeli uygulanmaz. Bu noktada belirli yaş aralığında ve öğrenci olmanız yeterlidir.

Polonya Harçsız Öğrenci Pasaportu 2024

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

25 yaş altı öğrenciler, harç ücretini ödememek için öncelikle Nüfus Müdürlüğü üzerinden bordo pasaporta başvuru yapmalıdır. Randevu anında öğrenci pasaportu başvurusu olduğunu gişe memurlarına bildiren öğrenciler, harç bedelinden muaf olur.

Online başvuru yaparken pasaport türleri arasında öğrencilere özel bir seçenek yoktur. Pasaport başvurusu esnasında bordo pasaportu seçmek yeterlidir. Bu noktada sadece 25 altı öğrenim gören kişilerin harç bedelinden muaf tutulacağı unutulmamalıdır.

 

Öğrenci Pasaportu Nereden Alınır?

Öğrenci pasaportu almak için standart prosedür uygulanmaktadır. İlgili il ve ilçe nüfus müdürlüklerine gidilerek pasaport temin edilebilir.

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

Başvuru yaptıktan sonra randevu anında aşağıdaki belgelerin tamamlanmış olmasına özen gösterin. Bu pasaportu çıkarmak için bordo pasaport alırken istenen belgelerin yanına öğrenci belgenizi eklemeniz yeterlidir:

  • Nüfus cüzdanının aslı
  • Biyometrik fotoğraf (2 tane)
  • Eski pasaport (varsa)
  • Defter ücreti
  • Öğrenci belgesi
  • Harçsız pasaport talep yazısı

Öğrenci Pasaport Harcı Ne Kadar? Öğrenci Pasaportu Ücreti Ne Kadar?

25 yaşından küçük öğrenciler pasaport harcından muaftır.  25 yaşından büyük öğrenciler pasaport almak istiyorlarsa standart prosedüre tabi tutulurlar. Bu noktada defter ücreti öderler.

Öğrenci Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Tüm pasaportlar için yurt içinde öngörülen çıkış süresi 5 – 7 gün arasındadır. Yurt dışı başvuruları ise 7 – 10 gün arasında tamamlanır. Pasaportlar, bu sürelerin ardından PTT aracılığı ile sahiplerine ulaştırılır.

Öğrenci Pasaportu Kaç Yıllık?

18 yaşından büyük öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabilir. Örneğin öğrenim sürenizi doldurmanıza 1 yıl kaldıysa ancak 1 yıllık pasaport alabilirsiniz.

Öğrenci Pasaportu Süresi Ne Kadar?

Öğrenci pasaportu süresi, öğrencilik süresi kadardır. Öğrencilik durumu bittiği takdirde öğrenci pasaportu kullanılamaz.

Öğrenci Pasaportu ile Nerelere Gidilir?

Bordo pasaportla gidilebilen tüm ülkelere giriş yapılabilir. Detaylı bilgi için T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları web sayfasını ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

18 Yaşından Küçük Öğrenciler Harçsız Öğrenci Pasaportu Alabilir mi?

Öğrenci eğer 18 yaşından küçükse pasaport alabilmesi için defter bedeli ödemesi gerekir.  En fazla 5 yıl geçerli pasaport alma hakkına sahiptir. 18 yaşından küçük olduğu için her iki ebeveyn ve çocuğun birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekir. Detaylı bilgi için Bebek Pasaportu (Çocuk Pasaportu) sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Çalışma İzni ve Vize Danışmanlık Hizmetimiz

Dosya ve Süreç Takibini sağlamak üzere: 1-Lehçe Yeminli Tercümanlık & Danışmanlık Hizmeti 2-Başvuru formları ve gerekli evrakların tamamlanması 3-Polonya’dan gerekli çalışma izni çıkarılması 4-Polonya Vize Randevu alımı ve başvurusunun yapılması Ödeme, İptal ve İade Koşulları Toplam hizmet bedeli: 2500€...

DEVAMINI OKU

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır? Ayrıntılı Rehber Polonya, tarihi zenginlikleri, güzel şehirleri ve yüksek kaliteli eğitim olanaklarıyla cazip bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Polonya’ya seyahat etmek isteyenler, vize almak zorundadır ve vize alım süreci Polonya vize randevusuyla başlar. Bu...

DEVAMINI OKU

Polonya Üniversite Bölümleri

Polonya Üniversitelerinde Popüler Üniversite Bölümleri ve Programları Polonya, yüksek kaliteli eğitim olanakları, zengin kültürel mirası ve çeşitli program seçenekleri ile uluslararası öğrencilere cazip bir eğitim ortamı sunuyor. Polonya’da eğitim almayı düşünen öğrenciler, çeşitli üniversite bölümleri ve programları arasından seçim...

DEVAMINI OKU