SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Avrupa Çalışmaları Jagiellonian Üniversitesi

Kuruluş yılı: 1364

Tür: Devlet üniversitesi

Ana uzmanlıklar: Avrupa Çalışmaları,  Tıp, Bilim ve Teknoloji

Rektör: Prof. Dr. Hab. Jacek Popiel

Öğrenci (toplam): 37.52 bin

Akademik personel: 4.64 bin

Önemli mezunlar: Papa John Paul II, Gökbilimci Nicolaus Copernicus,  şair Wislawa Szymborska

 

Bilim ve araştırma

Jagiellonian Üniversitesi esas olarak bir araştırma kurumudur. Olağanüstü araştırma kalitesi, Jagiellonian Üniversitesi’nin Reuter’e göre en iyi 100: Avrupa’nın En Yenilikçi Üniversiteleri sıralamasındaki tek Polonya ve Doğu Avrupa üniversitesi olarak konumu ile kanıtlanmıştır. Jagiellonian Üniversitesi, dünya standartlarında mükemmel araştırma merkezlerine sahiptir: Małopolska Biyoteknoloji Merkezi, Ulusal Sinkrotron Radyasyon Merkezi SOLARIS, Jagiellonian Deneysel Terapi Merkezi, Cittru Teknoloji Transfer Merkezi, OMICRON, Copernicus Disiplinlerarası Çalışmalar Merkezi, Yaşam Bilimleri Parkı. Jagiellonian Üniversitesi’nin mevcut konumu, artan sayıda patent başvurusu ve akademik personele verilen patent sayısıyla da kanıtlanmaktadır.

 

Uluslararası İşbirliği

Jagiellonian Üniversitesi, araştırma ve eğitim projeleri, ikili anlaşmalar kapsamında öğretim görevlisi ve öğrenci değişimi, Erasmus + ve SYLFF, yaz okulları, yenilik ve teknoloji transferi ve çeşitli burs programları dahil olmak üzere uluslararası işbirliği alanında çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır.

Eğitim Süresi: 2 YIL
Eğitim Ücreti: 4625€/YIL

Avrupa Çalışmaları Jagiellonian Üniversitesi

Açıklama:

Program Açıklaması

 

Avrupa Çalışmaları Yüksek Lisans programı, İngilizce olarak öğretilen üst düzey lisansüstü derslerden oluşmaktadır. Öğrenciler, akademik uzmanlıklarına ve kişisel ilgi alanlarına göre temel, anahtar, uzmanlık ve isteğe bağlı kategorilerden dersler alacaklardır. Maksimum çalışma süresi 4 yarıyıldır. Avrupa Çalışmaları Yüksek Lisansı, öğrencilerin çalışmalarını sürdürmek için seçebilecekleri 8 uzmanlıktan oluşur:

 

 

  1. AB Çalışmaları
  2. Orta ve Doğu Avrupa Çalışmaları
  3. Orta ve Doğu Avrupa Çalışmaları: Araştırma Alanı
  4. CEE’de Avrupalılaşma ve Yönetişim
  5. Holokost ve Totaliter Sistemlerde Çalışmalar
  6. Orta ve Doğu Avrupa, Rusya ve Avrasya Çalışmaları – CEERES
  7. Yönetişim, Liderlik ve Demokrasi Çalışmaları / AB Çalışmaları (Jagiellonian Üniversitesi Konsorsiyumu ve Universidade Catolica Portuguesa – çift diploma programı)
  8. Hukuk ve Politika / AB Çalışmaları / Orta ve Doğu Avrupa Çalışmaları / CEE’de Avrupalılaşma ve Yönetişim (Jagiellonian Üniversitesi ve Kobe Üniversitesi Konsorsiyumu)

 

 

 

Mezun profili

 

Avrupa Çalışmaları programı, Avrupa entegrasyonu ve AB kurumlarının işleyişi alanında uzman oluşumu sunar; bu da mezunlara devlet ve yerel yönetim birimlerinde, eğitim, medya, sivil toplum kuruluşlarında ve ayrıca uluslararası kurumlar, özellikle Avrupa entegrasyonuyla bağlantılı olanlar. Bölgesel profil, mezunu Orta ve Doğu Avrupa’nın hızla gelişen bölgesi anlayışı ile donatır ve mezunu diplomasi, siyasi, ekonomik ve kültürel kurumlarda ve iş dünyasında çalışmaya hazırlar.