SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bilişim Mühendisliği Silezya Teknoloji Üniversitesi

Kuruluş (yıl): 1945

Tür: Devlet Teknoloji Üniversitesi

Ana uzmanlık (lar): Kimya mühendisliği İnşaat mühendisliği Bilgisayar bilimi

Rektör: prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk

Öğrenci (toplam): 21.80 bin

Akademik personel: 1.70 bin

 

Önemli mezunlar: Eski Avrupa Parlamentosu Başkanı prof.  Jerzy Buzek, Avrupa Parlamentosu’nun şu anki üyesiMariusz Walter, Polonya’nın en büyük ticari televizyon ağlarından biri olan TVN’nin kurucusu dr hab. inż. Gliwice şehrinin belediye başkanı Zygmunt Frankiewicz,

PROFİL – KISA AÇIKLAMA

Silesian University of Technology, Yukarı Silezya’daki en eski teknik üniversitedir ve ülkenin en büyüklerinden biridir. Polonya’nın en sanayileşmiş bölgesi için bilimsel ve öğretici bir üs olarak 1945’te kuruldu. Üniversite, süreçleri ve organizasyonu sürekli iyileştirerek, akademik topluluğun çalışması ve gelişimi için samimi ve açık bir yerdir.

SUT, Silezya’daki tek üniversite olarak kendini 10 Polonya üniversitesinden oluşan prestijli bir grupta buldu ve Bilim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı’nın “Initiative of Excellence – Research University” yarışmasını kazandı. 15 birimde – 13 fakülte, Silesian University of Technology’nin 2 enstitüsü – şu anda 50’den fazla çalışma alanı ve tüm mühendislik faaliyetlerini kapsayan yaklaşık 200 uzmanlık alanı bulunmaktadır. Şu anda, SUT 18 binin üzerinde öğrenciyi eğitmekte ve Lisans ve Yüksek Lisans çalışmaları, doktora okulu ve lisansüstü çalışmalar sunmaktadır. Adaylar ayrıca 30 İngilizce kurstan birinde eğitim alma seçeneğine de sahiptir. Üniversite mezunları, bağımsız araştırma merkezleri tarafından yürütülen sayısız sıralamanın da gösterdiği gibi, endüstriyel şirketlerde genellikle yönetim ve direktörlük pozisyonlarının yanı sıra yüksek pozisyonlara sahiptir. Kapsamlı didaktik teklif ve yüksek eğitim kalitesi, Silesian University of Technology’yi üniversite sıralamasındaki yüksek konumların da kanıtladığı gibi, yıllarca Polonya’nın en iyi teknik üniversitelerinden biri haline getirmektedir.

Eğitim Süresi: 3.5 YIL
Eğitim Ücreti: 2400€/YIL

Bilişim Mühendisliği Silezya Teknoloji Üniversitesi

Açıklama:

Genel Bakış

 

Bilişim programı, öğrencilere endüstriyel bilgisayar sistemleri, mikroişlemci ve gömülü sistemler, veri tabanları dahil olmak üzere bilgisayar sistemleri ve uygulamaları tasarlamak için gerekli bilgi ve becerileri kazandıran derslerden oluşur. Özellikle, öğrenciler programlama becerileri kazanır, işletim sistemlerinin ve derleyicilerin iç işleyişini derinlemesine anlar, eşzamanlı programlamanın yönlerini, bilgisayar grafikleri ve vizyon ilkelerini öğrenirler. Ek olarak, sistem yazılımlarının ve uygulamalarının geliştirilmesi, sistemleri ve bilgisayar ağlarının yapımı, bakımı ve kullanımı ve çeşitli ortamlarda ve işletim sistemlerinde kullanılan veritabanlarının tasarımı ve yönetimi konularında beceriler kazanırlar. Kurslar dersler, dersler, laboratuarlar ve projelerden oluşur ve ikincisi vurgulanır.

Mezunlar, bağımsız ve web uygulamaları, veritabanları ve veri ambarları, bilgisayar oyunları ve mobil uygulamalar için yazılım geliştirici olarak çalışmaya hazırdır. Ayrıca bilgisayar mühendisleri, ağ ve sistem bakımcıları, proje yöneticileri olarak pozisyon alabilirler. Çalışmaları sırasında edindikleri bilimsel altyapı ile şirketlerin Ar-Ge departmanlarında ve bilimde çalışabilirler.

 

Program yapısı

 

Ana konular:

Bilgisayar ağları

Bilgisayar Programlama

Bilgisayar Mimarisi

Algoritmalar ve Veri Yapıları

Veritabanları

İşletim sistemleri

 

Kariyer fırsatları

 

  • Mezunlar, bilgisayar sistemleri ve uygulamalarının yanı sıra web uygulamaları, yazılım mühendisliği veya bilgisayar kontrol sistemleri gibi en önemli BT konuları hakkında bilgi sahibidir.
  • Mezunlar, çeşitli konfigürasyonlarda bilgisayar sistemleri tasarlayabilir ve kablosuz ağlar dahil olmak üzere yerel, geniş ve endüstriyel ağlara dayalı çözümler üretebilirler. Ayrıca bu tür sistemlerin yönetimi için hazırlanmıştır.
  • Bilişim mezunları, BT sistemleri oluşturan veya endüstriyel süreçlerin bilgisayarlaştırılmasıyla uğraşan şirketlerde, yazılım tasarım evlerinde ve hizmet bölümlerinde iş bulmaktadır.
  • Mezunlar, bir analist, tasarımcı ve sistem programcısı ve aynı zamanda işletim sistemlerinin yöneticisi olarak çalışmak için gerekli niteliklere sahiptir.
  • Mezunlar ayrıca sistem güvenliği ve bilgisayar ağları alanında uzman olarak çalışırlar. Gömülü sistemler ve mobil uygulamalar geliştirebilirler.