Elektronik ve Telekomünikasyon AGH Üniversitesi

AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Kuruluş yılı: 1919

Tür: Devlet Teknik Üniversitesi

Ana uzmanlıklar:  BT, Elektronik ve Telekomünikasyon, Mekatronik

Rektör: Prof. Dr. Hab. İnż. Tadeusz Słomka

Öğrenci (toplam): 34.19 bin

Akademik personel: 1.94 bin

 

PROFİL – KISA AÇIKLAMA

AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, en iyi ve en ünlü çağdaş Polonya üniversitelerinden biridir. Uzun yıllar üniversiteler listesinde ön sıralarda yer almaktadır. AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, modern teknolojiler alanında lider bir Polonya üniversitesidir ve prestijli uluslararası eğitim merkezleri grubuna aittir. Okulumuzun birçok avantajı vardır: 9.000 öğrenci için mükemmel tesisler, üniversite binaları için uygun bir konum, modern bir araştırma üssü, yurtiçi ve yurtdışındaki diğer üniversitelerle işbirliği ve mükemmel bir çalışma atmosferi sunan kendi kampüsü bulunmaktadır. Öğrenciler 58 çalışma alanı ve 200’den fazla uzmanlık eğitimi alırlar: madencilik ve metalurji, BT, telekomünikasyon, otomasyon, robotik, yeni malzemeler, teknik fizik, uygulamalı matematik ile yönetim ve sosyal bilimlerle yakından ilgili geleneksel çalışma alanları yer alır. Yeni disiplinler arasında Kültür Çalışmaları, Jeofizik, Petrol ve Gaz Mühendisliği, Tıp Fiziği, Akustik Mühendisliği bulunmaktadır. Şu anda, üniversite 2.000’den fazla araştırma görevlisi (550 bağımsız araştırmacı) istihdam etmektedir. AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Amerika, Avrupa ve Asya’daki yabancı ortaklarla 200 genel anlaşma imzalanmıştır. Yaklaşık 300 sanayi firması ile işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır. Anlaşmalar bilimsel, araştırma ve eğitimsel işbirliğiyle ilgilidir. Bu üniversiteden alınan diploma ile Polonya’daki ve yurt dışındaki en iyi şirketlere kapıyı gerçekten açmaktadır.

 

Eğitim süresi: 3.5 YIL
Ücret: 4000€/YIL

AGH Üniversitesi Elektronik ve Telekomünikasyon

Tam zamanlı lisans eğitimi, yedi yarıyıl uzunluğundadır ve bir diploma tezinin (bir mühendislik projesi) sunumuyla biter. Mezun, Elektronik ve Telekomünikasyon alanında bir Mühendislik derecesi (Fen Bilimleri Lisans derecesine eşdeğer) ile ödüllendirilir.

 

Elektronik ve Telekomünikasyon alanındaki ilk çalışma döngüsünün mezunları, elektronik devrelerin, ekipmanların ve telekomünikasyon sistemlerinin, ağlarının ve hizmetlerinin tasarımı, yapımı, pratik uygulaması ve kullanımı için gerekli olan teorik bilgi ve pratik becerileri edinirler. Eğitim, geleceğin elektronik ve telekomünikasyon mühendislerine modern teknolojiler (telekomünikasyon, bilgisayar ağları, bilgisayar destekli tasarım, bilgisayar programlama ve araçlar) ve ayrıca yeni teknolojiler oluşturmak için kullanılabilecek teorik bilgi ve pratik yeterlilikler sağlayan kurslara dayanmaktadır.

 

Program, öğrencilerin bazı temel ve genel kurslara katılmaları ve kapsamlı eğitim ve uygulama kazanmaları için bir fırsat yaratır. Gelecekte bu bilgi, ekonomik hayata aktif olarak katılmalarına ve kendi bağımsız faaliyetlerini yürütmelerine olanak sağlayacaktır.