SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Küresel Kalkınma Çalışmaları Jagiellonian Üniversitesi

Kuruluş yılı: 1364

Tür: Devlet üniversitesi

Ana uzmanlıklar: Avrupa Çalışmaları,  Tıp, Bilim ve Teknoloji

Rektör: Prof. Dr. Hab. Jacek Popiel

Öğrenci (toplam): 37.52 bin

Akademik personel: 4.64 bin

Önemli mezunlar: Papa John Paul II, Gökbilimci Nicolaus Copernicus,  şair Wislawa Szymborska

 

Bilim ve araştırma

Jagiellonian Üniversitesi esas olarak bir araştırma kurumudur. Olağanüstü araştırma kalitesi, Jagiellonian Üniversitesi’nin Reuter’e göre en iyi 100: Avrupa’nın En Yenilikçi Üniversiteleri sıralamasındaki tek Polonya ve Doğu Avrupa üniversitesi olarak konumu ile kanıtlanmıştır. Jagiellonian Üniversitesi, dünya standartlarında mükemmel araştırma merkezlerine sahiptir: Małopolska Biyoteknoloji Merkezi, Ulusal Sinkrotron Radyasyon Merkezi SOLARIS, Jagiellonian Deneysel Terapi Merkezi, Cittru Teknoloji Transfer Merkezi, OMICRON, Copernicus Disiplinlerarası Çalışmalar Merkezi, Yaşam Bilimleri Parkı. Jagiellonian Üniversitesi’nin mevcut konumu, artan sayıda patent başvurusu ve akademik personele verilen patent sayısıyla da kanıtlanmaktadır.

 

Uluslararası İşbirliği

Jagiellonian Üniversitesi, araştırma ve eğitim projeleri, ikili anlaşmalar kapsamında öğretim görevlisi ve öğrenci değişimi, Erasmus + ve SYLFF, yaz okulları, yenilik ve teknoloji transferi ve çeşitli burs programları dahil olmak üzere uluslararası işbirliği alanında çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır.

Eğitim Süresi: 3 YIL
Eğitim Ücreti: 4000€/YIL

Küresel Kalkınma Çalışmaları Jagiellonian Üniversitesi

Açıklama:

Program Açıklaması

Küresel Kalkınma Çalışmaları (GLAD), öğrencileri hukuk, siyaset, ekonomi, tarih, sosyal ilişkiler, kültür ve iletişim gibi insan faaliyetinin çeşitli alanlarında küreselleşme süreçlerinin temel anlayışıyla donatmayı amaçlayan disiplinler arası bir programdır. Öğrenciler, küreselleşme ve uluslararası kalkınma fenomeni hakkında temel bilgiler edinmenin yanı sıra çeşitli yönleri ve çağdaş dünya üzerindeki etkileri konusunda uzmanlaşırlar. Program, öğrencilerin dünyanın seçilmiş bir bölümüne veya belirli küresel sorunlara ve zorluklara odaklanmalarına izin verecek şekilde yapılandırılmıştır.

Mezun profili

Program mezunları, küresel sosyoloji, felsefe, politika ve ekonomideki başlıca geleneksel ve çağdaş eğilimler hakkında bilgi edinirler. Bu program aynı zamanda uluslararası ilişkiler, alan çalışmaları, siyaset bilimi veya ekonomi alanlarında öğrencinin akademik eğitimine yüksek lisans ve lisansüstü düzeyde devam etmesine yönelik ilk adımdır. Mezunlar, kamu yönetimi, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, uluslararası şirketler, kültür kurumları, kitle iletişim araçları ve yayıncılık alanlarında iş bulmaya hazırdır.