SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Maden ve Jeoloji Mühendisliği AGH Üniversitesi

AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Kuruluş yılı: 1919

Tür: Devlet Teknik Üniversitesi

Ana uzmanlıklar:  BT, Elektronik ve Telekomünikasyon, Mekatronik

Rektör: Prof. Dr. Hab. İnż. Tadeusz Słomka

Öğrenci (toplam): 34.19 bin

Akademik personel: 1.94 bin

Maden ve Jeoloji Mühendisliği

PROFİL – KISA AÇIKLAMA

AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, en iyi ve en ünlü çağdaş Polonya üniversitelerinden biridir. Uzun yıllar üniversiteler listesinde ön sıralarda yer almaktadır. AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, modern teknolojiler alanında lider bir Polonya üniversitesidir ve prestijli uluslararası eğitim merkezleri grubuna aittir. Okulumuzun birçok avantajı vardır: 9.000 öğrenci için mükemmel tesisler, üniversite binaları için uygun bir konum, modern bir araştırma üssü, yurtiçi ve yurtdışındaki diğer üniversitelerle işbirliği ve mükemmel bir çalışma atmosferi sunan kendi kampüsü bulunmaktadır. Öğrenciler 58 çalışma alanı ve 200’den fazla uzmanlık eğitimi alırlar: madencilik ve metalurji, BT, telekomünikasyon, otomasyon, robotik, yeni malzemeler, teknik fizik, uygulamalı matematik ile yönetim ve sosyal bilimlerle yakından ilgili geleneksel çalışma alanları yer alır. Yeni disiplinler arasında Kültür Çalışmaları, Jeofizik, Petrol ve Gaz Mühendisliği, Tıp Fiziği, Akustik Mühendisliği bulunmaktadır. Şu anda, üniversite 2.000’den fazla araştırma görevlisi (550 bağımsız araştırmacı) istihdam etmektedir. AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Amerika, Avrupa ve Asya’daki yabancı ortaklarla 200 genel anlaşma imzalanmıştır. Yaklaşık 300 sanayi firması ile işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır. Anlaşmalar bilimsel, araştırma ve eğitimsel işbirliğiyle ilgilidir. Bu üniversiteden alınan diploma ile Polonya’daki ve yurt dışındaki en iyi şirketlere kapıyı gerçekten açmaktadır.

Eğitim Süresi: 1.5 YIL
Eğitim Ücreti: 3500€/YIL

 

Açıklama:

Madencilik ve Jeoloji: Ekonomik Jeoloji

 

Mezunlarımız maden yataklarının araştırılması, belgelenmesi ve değerlendirilmesi konusunda geniş bir bilgiye sahiptir. Genetik yatak tipine ve aranan unsurlara bağlı olarak bir keşif programı planlayıp gerçekleştirebilir ve cevher ufkunun kazı sürecini kontrol edebilirler. Çalışmalar sırasında edinilen bilgiler, hem araştırma hem de dokümantasyon raporları için gerekli olan optimum saha ve laboratuvar analiz yöntemlerinin seçilmesine olanak tanır.

 

Mezunlarımız bir saha çalışmasının nasıl yapılacağını bilir ve farklı örnekleme yöntemlerinin metodolojisine aşinadır. Teori bilgisi hepsi değil. Çalışmalar sırasında mezunlar zorunlu saha çalışmalarına ve diploma saha çalışmalarına katılırlar. Diploma saha çalışmalarının yeri teze bağlıdır (son birkaç yılda mezunların Polonya, Ukrayna, Kosova, Slovakya, Avustralya, Laos ve Moğolistan’da diploma saha çalışmaları vardır).

 

Ekonomik Jeoloji mezunları, toplanan numuneleri mikroskop altında nasıl değerlendireceklerini, daha fazla kimyasal tahlil için numuneleri nasıl seçeceklerini ve sonuçları nasıl değerlendireceklerini, sondaj çekirdeğini tanımlamayı (kayıt) ve 3-4D mevduat modeline göre kaynakları ve rezervleri içeren maden yataklarını değerlendirmeyi ve hesaplamayı bilirler. Ekonomik Jeoloji çalışmalarında edinilen bilgiler, mezunlarımızın en yeni yazılımı kullanarak her türlü veriyi haritalar, diyagramlar, profiller olarak sunmalarına, çıkarılan maden ürünlerinin doğrulanmasını kontrol etmelerine ve jeolojik hizmeti yerine getiren madencilerle işbirliği yapmalarına olanak tanır. Ayrıca maden yatağı modelleme, rezerv hesaplama ve açık kesim ve yeraltı madencilik yönetimi yazılımlarına da aşinadırlar.