SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Sanat ve Tasarım Poznan Güzel Sanatlar Akademisi

Sanat çalışmaları için yüksek öğretim kurumu 1919’da Poznań’da Dekoratif Sanatlar Okulu (Szkoła Zdobnicza) olarak kuruldu. Başlangıçta el işçiliğine odaklandı. 1921’de okul eyalet hükümeti altına alındı ​​ve Devlet Dekoratif Sanatlar ve Sanat Endüstrisi Okulu (Państwowa Szkoła Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego) olarak yeniden adlandırıldı.

Yeni isim değişiklikleri ile birlikte okulun yapısında tanıtıldı. 1925’te Jan Matejko’nun eski bir öğrencisi olan Karol Zyndram Maszkowski yönetmen oldu. İç Mimarlık Fakültesi açıldı. Savaşlar arası yıllarda Zdobnicza (okul yaygın olarak biliniyordu) ülkenin sanatçı ve tasarımcıları eğiten önde gelen kurumuydu. Aynı zamanda Poznań’ın küçük sanatsal topluluğunu da entegre etti.

 

Savaştan sonra Jan Wroniecki’ye, Poznań’da bir güzel sanatlar okulu açma izni verildi. Devlet Güzel Sanatlar Yüksek Okulu kuruldu. Resim ve Grafik Sanatlar Fakültesi ile İç Mimarlık ve Heykel Fakültesi olmak üzere iki fakülteden oluşmaktadır.

1950’ler okul için pek uygun bir dönem değildi. Yetkililer her okula bir uzmanlık atadı ve böylece grafik sanatlar, resim ve dokumacılık kaldırıldı. Mobilya tasarımı ve iç tasarım ana disiplinler haline geldi. 1956’daki siyasi çözülmeden sonra Stanisław Teisseyre ve Piotr Potworowski fakülteye katıldı. Okul, Starostwo Krajowe’nin eski koltuğuna taşındı. 1960’larda okula birçok yeni sanatçı katıldı.

Yıllar boyunca, Poznań’da bağımsız galeriler ortaya çıktı: odNowa’dan Wilka 19, Akumulatory 2, ON, AT’ye. O galeriler okulla sıkı sıkıya bağlantılıydı. Sanat hakkında farklı bir düşünce tarzına itici güç verdiler ve yeni yaratıcı enerjiyi serbest bıraktılar. Bu enerji, 1981 ve 1987 yılları arasında recotr’da hizmet veren Jarosław Kozłowski tarafından başlatılan yeni bir müfredatla birlikte, okulların özel karakterine katkıda bulundu. 1980’ler ve 1990’lar boyunca galeriler, sanatsal uygulamada müfredat kavramlarını anında kontrol etme fırsatı sağladı. Sanatsal faaliyetlerde mekanın önemini kabul etmek okulun ticari markası haline geldi.

1996 yılında okula Güzel Sanatlar Akademisi statüsü verildi. Okul sürekli gelişti, öğrenci sayısını artırdı, yeni binalar kazandı ve yeni derece programları açtı.

Avrupa Birliği’ne katılmak yeni finansal perspektifler açar. Rektör prof. Üniversitenin tarihi merkezi Marcin Berdyszak yenilendi. 2016 yılında açılan yeni bir bina, eğitim standartlarını yükseltti ve engelli kişilerin ihtiyaçlarına tam anlamıyla uyum sağlıyor. Son birkaç yıl aynı zamanda okulun uluslararası öğrenciler için açılması dönemiydi: İngilizce derece programları açıldı ve Eramsus Programı iyi işliyor.

2010 yılında okul, Sanat Üniversitesi statüsünü kazanmak için tüm kriterleri karşıladı.

Prof. Wojciech Hora, 2016 yılında yeni rektör seçildi. O zamandan beri Poznan şehri – UAP Belediye Galerileri ile işbirliği içinde beş üniversite galerisi açıldı. Okul pek çok izleyiciye açılıyor ve atölye çalışmaları yapılıyor. UAP Cafe öğrenci kulübü açıldı ve UAP Atrium’da konser, etkinlik ve konferansların yer aldığı yeni alan açıldı. 2017 Yıl sonu sergisi, Poznan Sanat Haftası’nın ilk baskısının bir parçası oldu.

2019’da okul 100. yılını kutladı.

Eğitim Süresi: 2 YIL
Eğitim Ücret: 6000€/YIL

 

Bölümler:

Görsel Sanatlar ve Eğitim

Mobilya tasarımı

Grafik Sanatları

Grafik

dizayn

İç dizayn

Intermedia

Peyzaj tasarımı

Boyama

Fotoğrafçılık

Ürün tasarımı

Heykel

Sahne tasarımı