Ulaşım Silezya Teknoloji Üniversitesi

Kuruluş (yıl): 1945

Tür: Devlet Teknoloji Üniversitesi

Ana uzmanlık (lar): Kimya mühendisliği İnşaat mühendisliği Bilgisayar bilimi

Rektör: prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk

Öğrenci (toplam): 21.80 bin

Akademik personel: 1.70 bin

 

Önemli mezunlar: Eski Avrupa Parlamentosu Başkanı prof.  Jerzy Buzek, Avrupa Parlamentosu’nun şu anki üyesiMariusz Walter, Polonya’nın en büyük ticari televizyon ağlarından biri olan TVN’nin kurucusu dr hab. inż. Gliwice şehrinin belediye başkanı Zygmunt Frankiewicz,

PROFİL – KISA AÇIKLAMA

Silesian University of Technology, Yukarı Silezya’daki en eski teknik üniversitedir ve ülkenin en büyüklerinden biridir. Polonya’nın en sanayileşmiş bölgesi için bilimsel ve öğretici bir üs olarak 1945’te kuruldu. Üniversite, süreçleri ve organizasyonu sürekli iyileştirerek, akademik topluluğun çalışması ve gelişimi için samimi ve açık bir yerdir.

SUT, Silezya’daki tek üniversite olarak kendini 10 Polonya üniversitesinden oluşan prestijli bir grupta buldu ve Bilim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı’nın “Initiative of Excellence – Research University” yarışmasını kazandı. 15 birimde – 13 fakülte, Silesian University of Technology’nin 2 enstitüsü – şu anda 50’den fazla çalışma alanı ve tüm mühendislik faaliyetlerini kapsayan yaklaşık 200 uzmanlık alanı bulunmaktadır. Şu anda, SUT 18 binin üzerinde öğrenciyi eğitmekte ve Lisans ve Yüksek Lisans çalışmaları, doktora okulu ve lisansüstü çalışmalar sunmaktadır. Adaylar ayrıca 30 İngilizce kurstan birinde eğitim alma seçeneğine de sahiptir. Üniversite mezunları, bağımsız araştırma merkezleri tarafından yürütülen sayısız sıralamanın da gösterdiği gibi, endüstriyel şirketlerde genellikle yönetim ve direktörlük pozisyonlarının yanı sıra yüksek pozisyonlara sahiptir. Kapsamlı didaktik teklif ve yüksek eğitim kalitesi, Silesian University of Technology’yi üniversite sıralamasındaki yüksek konumların da kanıtladığı gibi, yıllarca Polonya’nın en iyi teknik üniversitelerinden biri haline getirmektedir.

Eğitim Süresi: 3 YIL
Eğitim Ücreti: 1120€

Ulaşım Silezya Teknoloji Üniversitesi

Açıklama:

Ulaştırma Fakültesi mezunları, özellikle ulaştırma araçları mühendisliği, trafik mühendisliği ve ulaştırma sistemlerinin analizi ile ilgili, modern ulaşım işleyişi alanında eğitim almışlardır. Kontrol sistemleri ve trafik kontrol organizasyonu, planlama ve tasarım alanındaki sorunları çözebilirler. Sistemlerin organizasyonu ve tasarımının yanı sıra karayolu, demiryolu ve hava taşımacılığı süreçleri ve teknolojileri ile ilgili gelişmiş bilgilerin kullanımı ve yaratıcı düşünme için hazırlanmıştır.

 

Program yapısı

 

Çalışma programı aşağıdaki modülleri içerir (sınırlı değildir):

  • Matematik, Fizik, İstatistik ve diğer temel dersler,
  • IT modülü (bilgi teknolojisi, programlama vb.),
  • Teknik kurslar modülü (sayısal yöntemler, bilgisayar simülasyonları, CAD / CAM / CAE sistemleri),

Uzmanlık – Nakliye Güvenliği Sistemleri