VARŞOVA ÜNİVERSİTESİ

Varşova sadece Polonya’nın değil Avrupa’nın da en dinamik, prestijli ve kültür bakımından güçlü olan başkentlerinden biridir. Birleşmiş Milletler Dünya’nın en yaşanabilir şehirleri arasında 19. Sırada göstermiştir. Polonya’nın başkenti olan Varşova, enç ve dinamik nüfusuyla eğitim, bilim ve kültür alanındaki gelişmeleriyle beraber bu tür listelerde hızal üstlere doğru yol almaktadır.

Varşova Üniversitesi Uluslararası Pozisyonu

Varşova Üniversitesi uluslararası pozisyonu yönünden kuvvetli ve sağlam adımlar atmıştır. Varşova Üniversitesi, UW, Times Higher Education, Dünya Üniversite Sıralaması ve Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması (Şanghay Sıralaması olarak da bilinir) gibi uluslararası sıralamalarda yüksek mevkilere sahiptir. 20 bine ulaşan toplam araştırma üniversitesi sayısı dikkate alındığında, Varşova Üniversitesi dünyanın en iyi üniversitelerinin en üst % 3’ü arasındadır. Uluslararası sıralamalara göre, aynı zamanda Polonya’nın en iyi üniversitesi ve Avrupa’nın bu bölgedeki önde gelenlerinden biridir. Ayrıca Varşova Üniversitesi, özellikle Quacquarelli Symonds Dünya Üniversiteleri Sıralaması ve Eduniversal En İyi Ustaları ve MBA Dünyası gibi çalışma programlarının eğitim kalitesinin karşılaştırmalı değerlendirmesinde çok iyi bir konumdadır. Türkiye’den okumaya Polonya’ya gidecek öğrenciler için ise önemli olan;  YÖK sisteminin de güvenilir bulduğu Shanghai Ranking’e göre 2003-2014 yılları arasında Dünya’nın en iyi 500 üniversitesi arasında Varşova Üniversitesi yer almış olup 301-400 arası dilimde gösterilmiştir.

Varşova Üniversitesi’nin Eğitim Kalitesi

Varşova Üniversitesi’nin eğitim kalitesi, üniversitenin yürüttüğü yıllık değerlendirmelerle doğrulanır ve bu da öğrencilerin çoğunluğunun, üniversite ve eğitim programı seçimlerinden memnun olduğunu gösterir.

Varşova Üniversitesi’nin en güçlü noktaları;

  • Kalite,
  • Prestij,
  • Gelişime açık çalışma ortamında düzgün eğitim fırsatlarıdır.

Varşova Üniversitesi’nin eğitim kalitesi, üniversite mezunları ile yapılan araştırmalarla da doğrulanmaktadır. Varşova Üniversitesi, eski öğrencilerin kariyerlerini izleyerek Avrupa’nın en büyük araştırma kuruluşunu Avrupa’da yürütmektedir. Sonuçlar, Varşova Üniversitesi’nden bir diploma almanın Polonya’da iş imkanı için kesin olduğunu göstermektedir; Katılımcıların % 94’ü mezun olduktan sonra iş bulmuştur.

Varşova Üniversitesi’nin önde gelen kavramları, öğretim-araştırma birliği ve müfredatında temsil edilen tüm bilgi dallarının uyumlu gelişmesidir. Varşova Üniversitesi, profesörlük unvanlarını elinde tutan 3.750 akademisyeni istihdam etmektedir. Bilimsel araştırmaları, 3.350’den fazla araştırma konusunu kapsamaktadır; eşzamanlı olarak bu araştırmaları öğrettikleri öğrenciler, Varşova Üniversitesi’ndeki araştırma projelerine katılma fırsatına sahip olurlar. Varşova Üniversitesi’nin araştırma ekipleri birçok bilgi alanında dünya çapında tanınırlık kazandı ve uluslararası araştırma programlarına katıldı.

Avrupa’nın kalbinde bulunan Varşova Üniversitesi; öğrenciler, doktora öğrencileri, çalışanlar ve diğerlerinin yanı sıra Erasmus + programı çalışanlarından oluşmaktadır. Akademik değişim ile ilgili olarak, Varşova Üniversitesi sadece Polonya’da değil, aynı zamanda uluslararası alanda da, Avrupa’nın tümünde 3.000’in üzerinde yüksek öğrenim kurumunda öğrenci değişimi değerlendirmesinin bir parçası olarak Avrupa Komisyonu sıralamasında liderlerden biri olarak öne çıkıyor. Varşova Üniversitesi, İspanya, Almanya, İtalya, Fransa ve Türkiye’den öğrenciler arasında en popüler üniversitelerdendir.

Varşova Üniversitesi Fakülteleri

1800’lü yılların başında kurulduğunda Varşova Üniversitesi 5 fakülteye sahipti. Bugün bu sayı 21’e yükseldi. 2016’da Gazetecilik ve Siyaset Bilimi Fakültesi ikiye ayrıldı; Gazetecilik, Bilgi ve Kitap Çalışmaları Fakültesi ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası Çalışmalar Fakültesi. En büyük fakülteler; Yönetim Fakültesi, Hukuk ve İdare Fakülteleridir. Her biri yaklaşık 5.000 öğrenciye sahiptir. Her yıl yaklaşık 200 öğrenciyi eğiten en küçük olanı, Liberal Sanatlar Fakültesi’dir (Artes Liberales).

 

Varşova Üniversitesi mezunlarının aldıkları Nobeller ise;

  1. Henryk Sienkiewicz, yazar, 1905 Nobel Edebiyat Ödülü  “sıradışı meziyetleri ve coşkulu yazarlığından dolayı”,
  2. Czesław Miłosz, şair, poet,yazar. 1980 Nobel Edebiyat Ödülü winner of the 1980 Nobel Prize in Literature,
  3. Menachem Begin, İsrail Başbakanı (1977 – 1983), Nobel Barış Ödülü (1978)
  4. Joseph Rotblat, fizikçi, radyobiyoloji uzmanı , Nobel Barış Ödülü (1995)
  5. Leonid Hurwicz, ekonomi uzmanı, Nobel Ekonomi Bilimleri Ödülü (2007) ” Mekanizma tasarım teorisinin temellerini attığı için”

 

 

Varşova Üniversite Polonya’daki en büyük üniversitedir.Yaklaşık 66.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Birçok önemli tarihi binanın özellikle 19. Yüzyılda devlet tarafından kamulaştırılmasıyla bugünki halini almıştır.Varşova Üniversitesi ana kampüsü Warşova merkezinde Krakowskie Przedmieście bölgesindedir.Merkez bina içinde aşağıdaki departmanları barındırır:Kazimierzowski Sarayı (Pałac Kazimierzowski) Rectörlük ve Senato Binası Eski Kütüphane Binası (Stary BUW) – Yeni restore edilmiş Dersliklerinde bulunduğu kısım Ana eğitim Binası (Szkoła Główna) – 1863 sonrası  biyoloji eğitim fakültesi olarak kullanılmıştır, şuanda bir kısmı arkeoloji enstitüsünün kullanımına açılmıştır.Aana anfi salonu – (Auditorium Maximum ) Yüzlerce öğrenciyi alabilecek büyüklüktedir. Bu ana yapıda ayrıca yeni kütüphane binasıda bulunmaktadır. Yeni bina göz kamaştuırıcı bahçeler ve avlular barındırmaktadır. Bu bölümde bircok enstitü ve dersliğin girişide bulunmaktadır. (ulica Banacha) bu bölgedeki başlıca enstitülere örnek vermek gerekirse matematik ve bilgisayar bilimleri enstitüleri sayılabilir.Varşova üniversitesi 12 binadan oluşan mega bir komplekse sahiptir.

Arkeoloji – € 2.000 (1 Yıllık)
İngiliz Araştırmları – € 2.500(1 Yıllık)
Finans ve Uluslararası Yatırım – € 2.100 (1 Yıllık)
İç Güvenlik – € 3.000 (1 Yıllık)
Uluslararası İlişkiler – € 3.000 (1 Yıllık)
Gazete ve Habercilik – € 3.500 (1 Yıllık)
Felsefe – € 2.000 (1 Yıllık)
Siyaset Bilimi – € 3.000 (1 Yıllık)
Psikoloji – .€ 4.950 (1 Yıllık)
Amerika Toplum ve Kültür – € 3.000 (1 Yıllık)

BENZER YAZILAR