lehçe, polonya dili, polonyaca, lehçe kursu

Lehçe Seviyeleri Nelerdir ?

 

Lehçe Seviyeleri, “Avrupa Dil Portfolyosu”na göre düzenlenerek 3 ana başlık altında toplanmıştır. Bu ana başlıklar “Temel Kullanıcı”, “Bağımsız Kullanıcı”, “Yetkin Kullanıcı” yetkinlikleridir. Bu 3 ana başlık altında lehçe seviyeleri ise toplam 6 seviyedir. Bu seviyeler A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 seviyeleri olarak sınıflandırılmıştır.

Temel seviyede lehçe öğrenebileceğiniz kaynaklarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

https://polonyaakademi.com/category/polonya-dili/

Lehçe Seviyesi Nasıl Ölçülür?

Lehçe seviyesi, seviye ölçmek için düzenlenmiş bir sınavı ile ölçülür. Bir seviye sınavına girdiğinizde bir puan alırsınız. Bu puana karşılık denk gelen seviye, sizin seviyeniz olarak kabul edilir

 

Türkiye’de ve Dünyada lehçe seviyesini ölçmek için sınav yapılmaktadır. Bazı sınav sonuçları puanla, bazı sınav sonuçları ise rakamla ifade edilir. Bu sınavların hepsinin birbirlerine ve Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Sınıflandırmasına(The Common European Framework – CEFR) göre eşdeğerliliği bulunmaktadır.

 

Polonya Akademi Lehçe kursu olarak sunduğumuz  eğitimlerin tamamında “Avrupa Diller Ortak Çerçeve Sınıflandırması”na ve “Avrupa Dil Portfoyosu”na uyumlu lehçe seviyelerine göre eğitim verilmektedir.

Başlangıç düzeyinde olan adaylar genelde Temel Kullanıcı yeterliliğine sahiptir ve A1 veya A2 seviyelerinden lehçe kurslarına başlar.  Dil seviyesi arttıkça eğitim seviyesi yükselir. Orta düzeyde dil bilgisine sahip adaylar Bağımsız Kullanıcı olan B1 veya B2 seviyelerinden kursa başlarlar. Akademik veya profesyonel anlamda kendini geliştiren kullanıcılar ise Yetkin Kullanıcı seviyeleri olan C1 veya C2 kurslarından başlarlar.

 

KurCEFRSeviyeYetkinlikler
1. KurA1BaşlangıçTemel Kullanıcı
2. KurA2Orta altı
3. KurB1OrtaBağımsız Kullanıcı
4. KurB2Orta üstü
5. KurC1İleriYetkin Kullanıcı
6. KurC2Profesyonel

 

 

 

Lehçe Seviyenizi Biliyor musunuz?

 

Eğer seviyenizi gerçek ölçütlerde test etmek istiyorsanız muhakkak bir lehçe kursuna gidip seviyenizi test ettirmenizde fayda var. Lehçe kursları Lehçe Seviye Tespit Sınavlarını tamamen ücretsiz yapmaktadır.  Seviyenizi tespit etmek için online sınavları önermiyoruz. Çünkü, genel olarak bir çoğumuzun az çok bir gramer bilgisi mevcut. Fakat iş asıl olan konuşmaya gelince bildiğimiz gramer bilgisi bir fayda sağlamıyor. Bu yüzden gerçek Polonya dili(polonyaca, polonca denmekte ama doğrusu lehce) seviyesini ölçmek için içeriğinde konuşma odaklı bir test olan Seviye Tespit sınavına girmeniz çok daha faydalı olacaktır.

 

Önemli: Polonya Akademi Lehçe Kursu – Polonya Akademi’de Tüm Lehçe Seviye Tespit Sınavları ücretsiz yapılmaktadır. Polonya dili kursu.

 

 

 

lehçe, polonya dili, polonyaca, lehçe kursu

A1 Seviyesi Başlangıç

 

Temel kullanıcı yetkinliklerinin ilki A1 Elementary seviyesidir. Polonya Akademi Lehçe kurslarında, katılımcıların seviyesine bağlı olarak, Polonya dilinde A1 Seviyesine başlamadan önce 2 hafta süresince beginner seviye dersleri verilmektedir. Bu 2 haftalık süreçte genel olarak zaten bildiğiniz ama hatırlamanız gereken çok temel eğitimler verildikten sonra A1 seviye (elementary) eğitimine katılırsınız. Genel olarak A1 seviyesindeki kullanıcılar;

 

Yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşanlar ile basit düzeyde konuşabilir.

 

Her zaman tekrar ettiği rutinleri, günlük ifadeleri ve temel düzeyde konuşmaları gerçekleştirebilir.

 

İnsanlar ile tanışabilir, başkalarını tanıştırabilir, bunun ile ilgili, nerede oturduğu, nereli olduğu gibi temel konularda sorulara cevap verebilir.

 

Bu seviyedeki Lehçe eğitimlerinde Lehçe’nin temel grammer yapısı, seviyeye uygun günlük konuşma yapıları ve kelime bilgisi eğitimi verilir.

 

Lehçe A1 Seviyesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Polonya Akademi Eğitim Danışmanlığı.

A2 Seviyesi | Pre-Intermediate

Temel kullanıcı yetkinliklerinin ikinci Lehçe seviyesi A2 Pre-Intermediate seviyesidir. Genel olarak A2 seviyesindeki kullanıcılar;

 

Kişisel bilgiler ve aile bireyleri, alışveriş, yaşadığı bölge, özgeçmişi, mesleği gibi sık kullanılan konularda iletişim kurabilir

 

Bilgi sahibi olduğu konularda ve rutin konularda basit düzeyde iletişim kurabilir ve doğrudan bilgi alışverişinde bulunabilir.

 

İhtiyaçlarını basit bir dille anlatabilir, geçmişi ve çevresi hakkında basit açıklamalarda bulunabilir.

 

A2 Seviyesi ile ilgili daha detaylı bilgi alabileceğiniz kaynaklarımız; Polonya Akademi Eğitim Danışmanlığı

 

B1 Seviyesi | Intermediate

Bağımsız kullanıcı yetkinliklerinin ilk seviyesi B1 Intermediate seviyesidir. Genel olarak B1 seviyesindeki kullanıcılar;

 

Tecrübelerini ve olayları, rüyalarını, umutlarını ve hedeflerini tarif edebilir, görüşlerini ve planlarını nedenlere ile birlikte kısaca açıklayabilir.

 

Kendi ilgi alanlarında veya bildiği konularda basit ama bağlantılı Lehçe metinler yazabilir.

 

Okul, iş, eğlence gibi günlük yaşam ile bağlantılı olan konulara dayalı yazılı ve sözlü ifadeleri ana hatları ile anlayabilir.

 

Polonya dili(bazı kişiler polonyaca veya polonca dese de siz doğrusunu kullanın) B1 Seviyesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Polonya Akademi Eğitim Danışmanlığı.

Ankara’da lehçe polonya dili kursları hakkında daha detaylı bilgi almak için www.podrozpozdrowie.com/iletisim adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

B2 Seviyesi | Upper-Intermediate

Bağımsız kullanıcı yetkinliklerinin ikinci seviyesi B2 Upper-Intermediate seviyesidir. Genel olarak B2 seviyesindeki kullanıcılar;

 

Bir çok farklı konuda, ayrıntılı ve anlaşılır şekilde Polonya Dilinde(bazı kişiler polonyaca veya polonca dese de siz doğrusunu kullanın) metinler yazabilir ve bir konu hakkındaki değişik fikirlerini, avantaj ve dezavantajları ile birlikte yansıtabilir.

 

Ana dili, Polonya dili olan kişilerle belirli bir düzeyde doğal, spontane ve akıcı bir şekilde iki tarafı da zorlamadan iletişim kurabilir.

 

Soyut ve somut konuları içeren metinlerin ve kendi uzmanlık alanına ait teknik konuları içeren tartışmaların ana fikrini anlayabilir.

 

B2 Seviyesi ile ilgili daha detaylı bilgi alabileceğiniz kaynaklarımız Polonya Akademi Yurt dışı Eğitim web sitemizde yer almaktadır.

 

 

C1 Seviyesi | Advanced

Yetkin kullanıcı yetkinliklerinin ilk seviyesi C1 Advanceyed seviyesidir. Genel olarak C1 seviyesindeki kullanıcılar;

 

Farklı yapıya sahip uzun ve karmaşık Lehçe metinleri anlayabilir. Bu metinlerdeki imaları ve karmaşık yapıdaki dolaylı anlatımları anlayabilir.

 

Sosyal, akademik ve profesyonel anlamda etkili ve senek bir şekilde kullanabilir.

 

Polonya dilini kullanırken, ihtiyaç duyduğu ifadeleri ve kelimeleri zorlanmadan bularak, akıcı ve doğal bir şekilde fikirlerini beyan edebilir.

 

Detaylı ve karmaşık konularda, bağlantı ve ilişkilerin açıkça ortaya konduğu, organizasyonu rahatlıkla aktarıldığı, iyi yapılandırılmış ve ayrıntılar içeren metinler yazabilir.

 

C1 Seviyesi ile ilgili daha detaylı bilgi alabileceğiniz kaynaklarımız;

 

 

C2 Seviyesi | Proficiency

Yetkin kullanıcı yetkinliklerinin ikinci ve en üst düzey Lehçe seviyesi C2 Proficiency seviyesidir. Genel olarak C2 seviyesindeki kullanıcılar;

 

Akıcı bir dil kullanarak kendini tam anlamıyla ifade edebilir. Karmaşık durumlarda bile kendini ifade ederken ince anlam farklarından yararlanabilir.

 

Farklı yazılı ya da sözlü kaynaklardan edindiği bilgiyi özetleyebilir, bu kaynaklara dayalı olarak bir tartışmayı yapılandırabilir, akıcı ve doğal bir anlatım ile sunabilir.

Duyduğu ve okuduğu her şeyi kolayca anlayabilir.

 

C2 Seviyesi ile ilgili daha detaylı bilgi alabileceğiniz kaynaklarımız için Polonya Akademi Yurt dışı Eğitim Danışmanlık web sitemize göz atabilirsiniz.

 

Ankara’da lehçe polonya dili kursları hakkında daha detaylı bilgi almak için www.podrozpozdrowie.com/iletisim adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tercüme hizmetleri için buradan bize ulaşabilirsiniz.

Lehçe-Türkçe Türkçe-Lehçe Çeviri

BENZER YAZILAR

Çalışma İzni ve Vize Danışmanlık Hizmetimiz

Dosya ve Süreç Takibini sağlamak üzere: 1-Lehçe Yeminli Tercümanlık & Danışmanlık Hizmeti 2-Başvuru formları ve gerekli evrakların tamamlanması 3-Polonya’dan gerekli çalışma izni çıkarılması 4-Polonya Vize Randevu alımı ve başvurusunun yapılması Ödeme, İptal ve İade Koşulları Toplam hizmet bedeli: 2500€...

DEVAMINI OKU

Polonya Harçsız Öğrenci Pasaportu 2024

Öğrenci Pasaportu Nedir? Öğrenci pasaportu, seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesine denir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir. Öğrenci Pasaport...

DEVAMINI OKU

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır? Ayrıntılı Rehber Polonya, tarihi zenginlikleri, güzel şehirleri ve yüksek kaliteli eğitim olanaklarıyla cazip bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Polonya’ya seyahat etmek isteyenler, vize almak zorundadır ve vize alım süreci Polonya vize randevusuyla başlar. Bu...

DEVAMINI OKU