Polonya eğitim sisteminin yüksek kalitesi için

Polonya eğitim sistemi üniversitelerde, 659 yıllık profosyonel bir eğitim profiline sahip. Sadece Polonya için değil, aynı zamanda Polonya’lıların profesyonelliğini ve inovasyon ruhunu getirdiği birçok ülkede de bu durumdan kâr sağladı. Bazı örnekler ister misiniz? Ignacy Domeyko 19. yüzyılda Şili’de jeoloji araştırması yaptı. 1872 – 1876 yılları arasında Ernest Malinowski, Peru’da dünyanın en faza yer alan demiryolunu kurdu. Bronisław Malinowski, modern antropolojinin yaratıcısıydı. Polonyalı sanatçılara, bilim adamlarına ve diğer kamuoyundaki kişilere on Nobel ödülü verildi. Maria Skłodowska-Curie, iki kez ödül alan sadece dört ödül sahibinden biridir.

Polonya akademik gelenekleri 14. yüzyıla kadar uzanmaktadır polonya eğitim Kraków’daki Jagiellonian Üniversitesi 1364 yılında Orta Avrupa’daki ikinci üniversite olarak kuruldu. Günümüzün Polonya üniversiteleri, öncekilerin görkemli geleneklerini sürdürüyorlar. Örneğin, Varşova Üniversitesi, Top Coder uluslararası IT sıralamasında birinci sırada yer alıyor.

Tüm mesleklerin Polonya’lı uzmanları, yaptıkları işlerde dünya çapında oldukça takdir görmektedirler. Özellikle Polonya doktorları, mühendisleri, mimarları ve BT uzmanları alkışlanırken, diğer Polonya mezunlarının da küresel iş piyasasında rekabet edebilecek durumda oldukları düşünülüyor.

Sistemin kalitesi, Polonya’daki tüm yüksek öğretim kurumlarını izleyen Devlet Akreditasyon Komitesi tarafından garanti edilmektedir. Kontrol sonuçlarına göre, Polonya üniversitelerinin% 80’inden fazlası  dünyada iyi bir sıralamaya sahip.

Eğitim ve düşük yaşam maliyetleri için

Polonya hızlı ekonomik gelişme sürecinden geçmesine rağmen, yaşam maliyeti halen AB ülkelerinin çoğundan daha düşüktür. Konaklama, yiyecek ve ulaşımın temel maliyetini karşılamak için toplam 200-500 euro’luk bir tutar yeterlidir. Kültürel etkinliklere katılım ve eğlence masrafları da AB ortalamasından çok daha düşüktür. Çalışmaların temel maliyeti de çok rekabetçi. Ortalama asgari oran yılda 2000-5000 Avro civarındadır (çalışma alanına bağlı olarak) ve AB ortalamasından birkaç kat daha düşüktür.

Yüksek düzeyde kişisel güvenlik için

Polonya, Avrupa ülkelerinin çoğundan daha güvenlidir. Çok güvenli olarak kabul edilen İskandinav ülkeleri bile Polonya’dan çok daha yüksek suç oranına sahipler. Uluslararası ırk, inanç ve farklı kökenden gelen öğrenciler için de  Polonya güvenli ortamı sağlamıştır.

Seçkin kültür ve eğlence teklifleri için

Polonya kültürü hem tarihi miras hem de günümüz başarılarılarıyla dünyada çok iyi bilinmektedir.Örneğin beş Polonya yazarına Nobel Ödülü verildi. Karol Szymanowski, Fryderyk Chopin ve Ignacy Paderewski gibi tarihsel besteciler ve Henryk Górecki, Witold Lutosławski veya Krzysztof Penderecki gibi mevcut besteciler, müzik tarihinin yeni bölümlerini yazdılar. Akademi Ödülü sahibi Andrzej Wajda, Janusz Kamiński, Roman Polinański, Altın Palmiye kazanan Krzysztof Kieślowski ve diğer birçok film endüstrisi sanatçısı tüm dünyada tanınıyor. Polonyalı kültür kurumları, her zevke uygun yüksek kaliteli eğlence sunmaktadır. Bir çok festival, kitap fuarları, konser ve farklı eğlence organizasyonları düzenlenmektedir. Ayrıca spor hayranları için de bir şeyler var. 2012’de Polonya, UEFA Avrupa Futbol Şampiyonalarına ev sahipliği yaptı.Dünyadaki en önemli spor olaylarından biri olan organizasyon Avrupadan binlerce hayranı kendisine çekti polonya eğitim.

Kaynak: http://studyinpoland.pl/en/index.php/education-in-poland/3-why-study-in-poland

BENZER YAZILAR

Çalışma İzni ve Vize Danışmanlık Hizmetimiz

Dosya ve Süreç Takibini sağlamak üzere: 1-Lehçe Yeminli Tercümanlık & Danışmanlık Hizmeti 2-Başvuru formları ve gerekli evrakların tamamlanması 3-Polonya’dan gerekli çalışma izni çıkarılması 4-Polonya Vize Randevu alımı ve başvurusunun yapılması Ödeme, İptal ve İade Koşulları Toplam hizmet bedeli: 2500€...

DEVAMINI OKU

Polonya Harçsız Öğrenci Pasaportu 2024

Öğrenci Pasaportu Nedir? Öğrenci pasaportu, seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesine denir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir. Öğrenci Pasaport...

DEVAMINI OKU

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır? Ayrıntılı Rehber Polonya, tarihi zenginlikleri, güzel şehirleri ve yüksek kaliteli eğitim olanaklarıyla cazip bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Polonya’ya seyahat etmek isteyenler, vize almak zorundadır ve vize alım süreci Polonya vize randevusuyla başlar. Bu...

DEVAMINI OKU