Polonya aile birleşimi vizesi

Polonya Aile Birleşimi Vizesi

Polonya Aile Birleşimi Vizesi, Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Polonya’da yaşayan eşlerinin veya çocuklarının yanına yerleşmesi veya Türkiye’de yaşayan reşit olmayan çocuklarını Polonya’ya alması için başvurması gereken vizedir.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi uzun süreli (D tipi) vize kategorisinde bulunmaktadır. Kısa süreli vizelerin aksine Polonya Cumhuriyetinde size oturum hakkı sağlar. Polonya Aile Birleşimi vizesi başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Polonya’ya eşinin veya reşit olmayan çocuklarının yanına gitmelerine göre evrak listeleri ve gerekli prosedürler farklılık göstermektedir.

Polonya Aile Birleşimi Vizesine başvuru yaparken Polonya Cumhuriyeti yetkililerince belirlenen evraklar ibraz edilmelidir. Başvuru yapacağınız duruma göre gerekli evraklar değişkenlik göstermektedir. Bu evraklarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey, evrakların güncel tarihli ve ıslak imzalı olmasıdır. Bazı durumlarda Polonya Konsolosluğu yetkilileri sizden ibraz ettirmeniz gereken evraklara ek olarak başka evraklar isteme hakkına sahiptirler.

Polonya Aile Birleşimi vizesi müracaatları Polonya Cumhuriyeti yetkilileri tarafından görevlendirilmiş Konsolosluklara veya büyükelçiliğe yapılmalıdır. Polonya Cumhuriyetinin Türkiye’de bir tane Başkonsolosluğu (İstanbul) bir tanede büyükelçiliği (Ankara) bulunmaktadır. Uzun dönem vize başvuruları bu iki kurumdan birine ikamet adresinize bağlı olarak yapılmaktadır.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya Cumhuriyeti yetkilileri her yıl Polonya aile vizesi için gerekli evrak listelerini güncellemektedir. Polonya Aile Birleşimi Vizesi başvurularında güncel evrak listesini eksiksiz ve istenilen şartlara uygun ibraz etmeniz gerekmektedir. Başvuru sırasında orijinal evraklar tarafınıza geri verileceğinden evrakların fotokopileri ile birlikte başvuruda hazır bulunmanız gerekmektedir.

 • Başvuru Formu:Polonya Aile Birleşimi Vizesi için doldurmanız gereken başvuru formunu bilgiler eksiksiz olacak şekilde Lehçe dilinde doldurmalısınız. Bu formdan Polonya Temsilcilikleri tarafından iki adet talep edilmektedir. Polonya Aile Birleşimi başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler eksik veya hatalı olduğu takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Başvuru formlarındaki imzanın başvuru sahibi tarafından atılması gerekmektedir.
 • Pasaport:Polonya Aile Birleşimi Vizesi müracaatında bulunacak kişilerin pasaportlarının başvuru esnasında en az 2 sene geçerliliği olması gerekmektedir. Evlendikten sonra soyadı değişen vatandaşların mutlaka yeni soy isimleriyle pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir. Pasaportları bu kriterlere uymayan vatandaşlar gerekli evraklarla birlikte en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğünden pasaportlarını çıkarttırabilirler.
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf:Polonya Aile Birleşimi vize başvurularında konsolosluk tarafından talep edilen fotoğraflar en fazla 6 ay önce çektirilmiş olan güncel fotoğraflar olmalıdır. Fotoğraf çekildiği esnada kişinin yüzünü gözünü alnını kapatacak herhangi bir aksesuar veya örtü olmamalıdır. Fotoğraflar tam karşıdan çekilmeli kişi yan durmamalı veya başka bir yöne doğru bakmamalıdır. Bazı dini gerekçeler için Polonya Konsolosluğu istisna yapabilmekte olup, bu tip durumlarda da dâhil gözlerin önü kapalı olmamalıdır.
 • Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B):Başvuruda bulunan kişinin evliliğini Türkiye Cumhuriyeti makamlarında gerçekleştirmesi durumunda, kişilere yetkili makamlarca Aile Cüzdanı verilir. Bu belge 1974 tarihinde imzalanan CIEC Anlaşmasına dayanarak verilir, fakat Polonya Cumhuriyeti imzalanan bu anlaşmanın taraflarında olmadığından dolayı, bu anlaşmaya göre geçerliliği olan belgeyi tanımamaktadır. Evliliğinizin gerçekliğini kanıtlamak ve Polonya Cumhuriyeti yeklilerine bunu belgelemek için Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B) almanız gerekmektedir. Evliliğiniz gerçekleştikten ve Türkiye Cumhuriyeti kayıtlarına geçtikten sonra bu belgeyi Nüfus Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Aldığınız belgede iki tarafında bilgilerinin eksiksiz bir şekilde bulunması gerekmektedir.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi:Başvuruda bulunan kişinin ön ve arka yüzünü net bir şekilde gösteren nüfus cüzdan fotokopisi. Eğer soy ismi değişimi var ise, kimliğin yenilenmesi gerekmektedir.
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Polonya Aile Birleşimi başvurusunda bulunan kişilerin bu belgeyi ibraz ettikleri sırada tüm bilgilerin içerisinde yer alıyor olması gerekmektedir. Bu evrakta eksik olmaması gereken bilgilerin arasında:
  • Daha önce yapılmış evlilikler,
  • Doğan çocuklarınıza ait kimlik bilgileri,
  • Boşanmalar,
  • Anne ve baba hakkındaki kimlik bilgileri ve,
  • Sahip olduğunuz vatandaşlık bilgileri (varsa başka ülkelerin vatandaşlığı) gibi bilgiler yer almaktadır.

Bu belgede yer alan bilgilerin eksik olması halinde konsolosluk evrakı kabul etmeyecek ve randevunuzu iptal edecektir.

Konsolosluk sonrasında bu evrakta bulunan bilgileri destekleyici başka belgeler isteyebilmektedir. Eğer başvuru sahibi bayan ise, önceki soy ismine ait Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği de ibraz edilmelidir. Bu belgeyi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği yer Nüfus Müdürlükleridir.

 • İkametgâh belgesi: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan başvuru sahibinin Türkiye’de ki ikametini ibraz edebilmesi amacı ile konsolosluğa yapacağı başvuru esnasında ikametgâh belgesini ibraz etmesi gerekmektedir. İkametgâh belgesi başvuru sahibi tarafından ikamet adresinin bağlı olduğu muhtarlıktan veya Nüfus Müdürlüğünden alınmaktadır.

Polonya’da Yaşayan Eşe Ait Evraklar

a)Polonya’da Yaşayan Eşin İkametgâh Belgesi:

Polonya Cumhuriyeti’nde yaşayan ve yanına gitmek amacı ile Polonya Aile Birleşimi başvurusunda bulunulan eşin ikametgâh belgesi ibraz edilmelidir. Polonya’da yaşayan eşin yaşadığı eve ait kira kontratı veya ev sahibi ise evin tapu fotokopisi istenmektedir. Eğer kişi orada ailesinin yanında veya başka biri ile beraber yaşıyor ve evi beraber kullanıyorlarsa bunu belgeleyecek ek belgeler istenmektedir. Polonya Cumhuriyetinde oturmayı planladığınız evin büyüklüğü yetkililerin belirlediği standartlara uygun olmalıdır. Eğer çocuklarda varsa veya evde yaşayacak başka birileri bunlarda göz önünde bulundurulmalıdır.

b)Polonya’da Yaşayanlara Ait Kimlik Bilgileri:

Polonya Cumhuriyetinde yaşayan eş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise; kişinin vatandaşlığına ait kimlik ve pasaport fotokopisiyle birlikte Polonya’da ikamet etmesini sağlayan oturum kartının da fotokopisi başvuru dosyasına konulmalıdır. Eğer eş Polonya Vatandaşı ise; kişiye ait Polonya kimliği veya güncel pasaport fotokopisi ibraz edilmelidir. Bununla birlikte kişi Polonya’da doğmuş ise Polonya Doğum Belgesi de ibraz edilmelidir. Eğer eş yabancı uyruklu ise; güncel pasaportun fotokopisi ve oradan aldığı oturma izni fotokopisi ibraz edilmelidir. Polonya’da ikamet eden eş hem Türkiye vatandaşı hem de Polonya Vatandaşı ise; Polonya vatandaşı olanlara uygulanan prosedürler uygulanmakta olup Türk vatandaşlığına ait nüfus cüzdan fotokopisi de ibraz edilmelidir.

 • Maaş bordrosu: Polonya Cumhuriyetinde yaşayan eşin aileyi finanse edebilecek maddi güce sahip olması gerekmektedir. Bunu kanıtlayıcı belge olarak son 3 aya ait maaş bordrolarını sunmalıdır. Devlet yardımı veya işsizlik maaşı gibi geçim kaynakları kabul görmemektedir.
 • Sağlık Sigortası: Polonya Aile Birleşimi Vizesine başvururken ibraz etmeniz gereken sağlık sigortası güncel tarihli ve en az 3 ay süreyle geçerli olmalıdır.
 • Eşlerin önceki evliliklerine dair belgeler: Eğer eşler daha önceden bir evlilik gerçekleştirmişler ise; evliliklerinin bittiğine dair geçerli boşanma kararı ve gerekli durumlar için Polonya veya Türkiye’den alınmış tanıma tenfiz kararı belgesi ibraz edilmelidir. Gerektiği durumlarda ölüm kayıt örnekleri ve tüm bu belgelerin lehçe tercümeleri ibraz edilmelidir.
 • Eşlerin çocukları hakkındaki belgeler: Polonya Aile Birleşimi vizesi başvurusunda bulunan eş yanında çocuğunu da götürecek ise, çocuğa ait kimlik bilgilerini içeren nüfus kayıt örneği ve her iki yüzüde net olacak şekilde çekilmiş kimlik fotokopisi ibraz edilmelidir. Eğer çocuk Polonya vatandaşı ise pasaport veya kimlik fotokopisi, eğer çocuk 16 yaşından küçük ise dil yeterliliği aranmaz fakat çocuk 16 yaşından büyük ise dil yeterliliği sertifikası ibraz edilmelidir. Eğer eşin önceki evliliğinden çocukları varsa velayet aile birleşimi başvurusu sahibine ait ise ve onları da yanında götürmek istiyorsa eski eşinin izni olmalıdır ve bu belge ibraz edilmelidir. Bu belgelere ek olarak farklı belgelerin ibraz edilmesi istenebilir.
 • Lehçe Bilgisini Kanıtlayan Belge: Polonya Aile Birleşimi vizesi başvurusu yapacak kişilerin A1 seviye dil sertifikası alma zorunlulukları bulunmaktadır. Başvuru sırasında bu belgenin aslını ibraz etmeleri gerekmektedir. Bazı istisnai durumlarda dil yeterliliği belgesi ibraz etme zorunluluğu yoktur:
  • Lehçe dil bilgisine sahip olduğunuz belirgin ise (başvuru esnasında Lehçenizin Vize Bölümü’nde fark edilecek biçimde olması)
  • Polonya’da yaşayan eşinizin ve aynı zamanda reşit olmayan Polonya vatandaşı çocuğunuzun yanına gideceğiniz takdirde, Polonya vatandaşı çocuğun yanına yerleşmek için geçerli kurallar uygulanmakta olup, dil yeterliliği koşulu aranmamaktadır.
  • Polonya’da yaşayan eşiniz AB Mavi Kart sahibi ise.
  • Eşiniz İkamet Yasası’nın ilgili maddeleri uyarınca yüksek vasıflı eleman, bilim insanı, müteşebbis olararak Polonya’da bulunuyorsa veya iltica hakkı, ilticacı statüsü veya yerleşme iznine (İltica hakkına sahip veya Polonya da uzun süreli yerleşme izni ile iltica statüsü) sahip olarak Polonya’da yaşıyorsa ve evlilik akdi eşiniz Polonya’ya yerleşmeden önce gerçekleştiyse.
  • Polonya için alınacak oturum iznine ait bazı prosedürlerin de yerine getirilmesi gerekmektedir.
  • Bedensel, zihinsel veya ruhsal bir hastalıktan/engelden dolayı basit düzeyde Lehçe dil eğitimi alamayacak durumdaysanız. Engel olan durumların güncel bir doktor raporuyla belgelenmesi gerekmektedir. Okur-yazar olmamak veya ileri yaşta olmak, basit düzeyde Lehçe eğitimine engel oluşturmamaktadır.

 

Mağduriyet durumlarında özel uygulama:

 • Eşiniz Polonya vatandaşı, çifte vatandaş veya Polonya’da Ortaklık Hukuku düzenlemelerine göre ikamet hakkına sahip Türk vatandaşı ise (Polonya`da resmi olarak çalışıyor veya kendi işini yapıyor ise) ve bir yıl boyunca Lehçe eğitimi görüp, ciddi bir biçimde çaba sarf etmenize rağmen dil sertifikasını alamadığınız durumlarda (örn. tarihi belirtilmiş olan kurs katılım belgeleri, sınava girmiş olduğunuzu gösteren belgeler).
 • Esasen yukarıda belirtilmiş olan belgelerin başvuru esnasında ibraz edilmesi yeterlidir. Fakat gerek duyulması halinde, Vize Bölümünce başka belgelerin ve Lehçe tercümelerin de istenebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Polonya Aile Birleşimi Vize Randevusu

Polonya Vize Randevu

Pasaport İadesi

Polonya Konsolosluğunun, başvurunuz hakkında karar vermesinin ardından pasaportlar iade edilmektedir. Polonya Aile Birleşimi vizesi başvurunuzu doğrudan dış temsilcilikte gerçekleştirdiğiniz takdirde, pasaportunuzu sadece söz konusu temsilcilikten teslim alabilirsiniz. Sizin gidip teslim alamayacağınız durumlarda, bir yakınınızı pasaportu sizin adınıza almak üzere yazılı olarak yetkilendirebilirsiniz. Bununla ilgili vekaletnameyi doldurarak, yetkilendirdiğiniz kişiye, pasaport tesliminde ibraz etmesi için, vermeniz gerekmektedir.

Vize Reddi

Vize başvurunuz reddedildiği takdirde, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ret sebeplerini, tarafınıza gönderilen cevap yazısında bulabilirsiniz. Vize başvurunuzu eksiksiz, seyahat amacınız hakkında net olan ve denetlenebilir belgeler ibraz etmek suretiyle her zaman yenileyebilirsiniz.

https://www.polonyakonsoloslugu.com/polonya-vize-reddi

Polonya Aile Birleşimi Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Polonya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya Aile Birleşimi vizesi sonuçlanma süresi konsolosluklarının inisiyatifinde olmakla birlikte, yoğunluklarına ve tatil oldukları günlere göre de değişkenlik göstermektedir. Polonya Cumhuriyetine yapacağınız Aile Birleşimi müracaatlarının yaklaşık çıkış süresi 3 ay sürmektedir. Bu süre sizin durumunuza göre uzayıp kısalabilmektedir. Yaptığınız başvuruları 3 ay sonrasında sorgulayabilmek mümkündür. Polonya konsoloslukları 3 ay içerisinde bilgi vermeme hakkına sahiptirler.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Polonya Aile Birleşimi Vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin durumlarına göre bu süre değişkenlik göstermektedir. Genel itibari ile yaklaşık 3 ay kadar süren bu işlemler bazen daha uzun bazı durumlarda ise daha kısa sürebilmektedir. Bu süre aynı zamanda Polonya Federal Cumhuriyeti Yetkili konsolosluk ve büyükelçiliklerin tatil günleriyle ve yoğun olduğu dönemlerle de doğrudan ilgilidir.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Polonya Aile Birleşimi Vizesine başvuru yaparken Polonya Konsolosluğunun belirlemiş olduğu vize başvuru ücretini Dolar olmak şartıyla nakit olarak ödemeniz gerekmektedir.

BENZER YAZILAR

Çalışma İzni ve Vize Danışmanlık Hizmetimiz

Dosya ve Süreç Takibini sağlamak üzere: 1-Lehçe Yeminli Tercümanlık & Danışmanlık Hizmeti 2-Başvuru formları ve gerekli evrakların tamamlanması 3-Polonya’dan gerekli çalışma izni çıkarılması 4-Polonya Vize Randevu alımı ve başvurusunun yapılması Ödeme, İptal ve İade Koşulları Toplam hizmet bedeli: 2500€...

DEVAMINI OKU

Polonya Harçsız Öğrenci Pasaportu 2024

Öğrenci Pasaportu Nedir? Öğrenci pasaportu, seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesine denir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir. Öğrenci Pasaport...

DEVAMINI OKU

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır? Ayrıntılı Rehber Polonya, tarihi zenginlikleri, güzel şehirleri ve yüksek kaliteli eğitim olanaklarıyla cazip bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Polonya’ya seyahat etmek isteyenler, vize almak zorundadır ve vize alım süreci Polonya vize randevusuyla başlar. Bu...

DEVAMINI OKU