Polonya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Polonya konsolosluğuna başvuru yaparak Polonya vizesi alması zorunlu tutulmaktadır. Danışmanlık firmaları ile anlaşma sağlayarak Polonya vizesi işlemlerinizi yorulmadan tamamlayabilirsiniz. Polonya vizesi için form üzerinde yer almakta olan bilgilerin doğruluğu, ülkeye giriş ve çıkış tarihlerinin yazılması ve seyahat amacını mutlaka belirtmek gerekir. Polonya vize işlemlerinin eksiksiz, doğru ve kusursuz bir şekilde ilerlemesi vize alım sürecini hızlandırırken aynı zamanda başvuru için reddedilme riskini de en aza düşürmektedir. Polonya vize başvuru işlemlerinde danışmanlık firmaları ile iletişime geçerek işlemlerinizin daha kısa sürede, daha hızlı ve daha olumlu bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilir, sizin adınıza tüm işlemleri danışmanların yapmasını talep edebilirsiniz.
Polonya vizesi

Poloya Vize Başvuru İşlemleri

Polonya vizesi
Polonya vizesi için başvuru formu doldururken formdaki tüm detayların boşluk bırakmadan doldurulması gerekmektedir. Seyahat masraflarını karşılayabilecek kadar ekonomik yeterliliğe sahip olduğunuzu belge ile kanıtlamanız gerekmektedir. Polonya vize başvurusu için gerekli tüm evrak detaylarını danışmanlık hizmeti sunan firmalardan öğrenebilirsiniz. Evraklarınızı tamamladıktan sonra danışmanlık firması tarafından dosyanızın konsolosluğa gönderimini sağlayabilirsiniz. Polonya konsolosluğu tarafından gerçekleştirilmekte olan başvuru değerlendirmelerinde geri dönüş sağlanmaktadır. Polonya vize başvuru ücretleri her yıl kurlara göre değişim göstermektedir.

Vize harç bedeli bedeli turistik vizelerde 80 euro, başvuru merkezi ücreti ise 30 euro’dur. Vize başvuru işlemlerinizi bir danışmandan destek alarak gerçekleştirirseniz danışmanlık firmalarına ayrıca ekstra olarak ödeme yapmanız gerekmektedir ve bu fiyat da danışmanlık firmaları tarafından belirlenen bir fiyat olduğu için firmadan firmaya değişim gösterebilmektedir. Polonya vize başvurularında ödenmekte olan vize harç bedeli başvurunun onaylanmaması ve iptal edilmesi durumunda iade edilmemekte ve ikinci kez yapılan başvuru işlemlerinde ise tekrardan ücret talep edilmektedir.

Polonya Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Polonya vizesi
Başvurunun onaylanabilmesi ve başvuru değerlendirme işlemlerinin daha hızlı bir şekilde değerlendirmeye alınabilmesi için evrakların eksiksiz olması ve doğru bir şekilde doldurulmuş olması büyük önem taşımaktadır. Polonya vize başvurusu için konsolosluk tarafından talep edilen evraklar seyahat amacına göre değişim gösterebilmektedir. Polonya vizesi için başvuru yapmak isteyen vatandaşların dikkat etmesi gereken en önemli detay ise tüm Schengen ülkeleri için geçerli olmak üzere veriliş tarihi 10 yıldan eski bir süreçte olan pasaportlarda vize işlemleri uygulanmamakta ve vize verilmemektedir. Bu nedenle pasaport veriliş tarihinin 10 yıldan önce olması büyük önem taşımaktadır. Evraklar her ne kadar seyahat amacına göre değişim gösteriyor olsa da bazı istenen evraklar tüm başvurularda talep edilen evraklar arasında yer almaktadır.

Polonya vize başvurusu için gerekli evraklara şöyle bir göz atacak olursak pasaport, pasaport fotokopisi, vize başvuru formu, seyahat amacını detaylı bir şekilde açıklayan dilekçe, nüfus cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, protokol yazısı, gidiş ve dönüş uçak ve konaklamak için otel rezervasyonu, seyahat masraflarını gösteren belgeler, seyahat sağlık sigortası poliçesi, mesleki belgeler ve finansal belgeler Polonya vize başvuru işlemlerinde mutlaka talep edilmekte olan belgelerdir. Polonya vize başvuru evraklarında konsolosluk tarafından talep edilen evraklar seyahat amacına göre değişim göstermekte ve her başvuru işlemi yapandan aynı evraklar talep edilmemektedir. Evraklarınızın sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve vize işlemlerinizin daha kolay ve daha sorunsuz bir şekilde çözümlenebilmesi için bir danışmanlık firmasından destek almak çok daha etkili bir yol olacaktır. Polonya vize başvuru işlemleri için danışmanlık firmaları ek ücret talebinde bulunabilmekte. Bu fiyat ise danışmanlık firmalarına ve verilen hizmete göre değişim gösterebilmektedir.

Polonya Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Polonya vizesi
Vize başvuruları bazen eksik, hatalı veya başka nedenlere bağlı olarak red ile sonuçlanabilmektedir. Vize işlemlerinde dikkat edilmesi gereken ilk adım pasaport tarihidir. Pasaportun 10 yıldan eski olması durumunda vize verilmediğinden, 10 yıldan eski olmaması önemlidir. Yıpranmış ve yırtık pasaportlar işleme alınmaz. En az 2 sayfanın da boş olması gerekir. Konsolosluk tarafından talep edilen ve seyahat amacına göre değişim gösteren evraklarda, evrakların eksiksiz olması önemlidir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilen kurumlar ve acenteler aracılığıyla yapılmakta olan başvuru işlemlerinde sunulan evrakların yanı sıra konsolosluk tarafından seyahate yakın ek evraklar talep edilebilmektedir. Bu evraklarında en az 3 ay önce alınmış kadar güncel olması önem taşımaktadır.

Ailecek yapılacak olan seyahatlerde her bireye ayrı başvuru dosyası açılması zorunludur. İstenen evrakların ayrı ayrı temin edilmesi zorunludur. Aksi durumda vize başvuru işlemi onaylanmamaktadır. 18 yaşından küçüklerin evraklarında ebeveyn veya veli tarafından noter tasdikli muvafakatname belgesinin ilave edilmesi zorunludur. İmzalarda hem annenin hem de babanın imzası olması şartı aranmaktadır. Tüm evraklar eksiksiz olduğu halde red yanıtı gelmişse başvuru yapan kişi itiraz etme hakkına sahiptir. 14 iş günü içerisinde  karara itiraz edilebilinmektedir.

Polonya Vizesi Ücretleri

Polonya vize işlemleri gene olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Hafta sonu ve resmi tatilleri de kapsamamaktadır. Polonya vize işlemlerinde vize ücretleri başvuru yapılmakta olan vize türüne göre değişim gösterebilmektedir. Uzun süreli vizeler ve kısa süreli vizeler için farklı fiyatlar uygulanmaktadır. Vize ücretlerinin ödemesi yapılırken ödeme işlemleri Euro üzerinden gerçekleştirilmektedir. Vize fiyatları için danışmanlık hizmeti veren firmalar ile iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz. İşlemlerde harç ücretlerinin yanı sıra danışmanlık hizmeti sunan firma da ek ücret talebinde bulunabilmektedir. Kargo bedeli, kurye hizmeti ve danışmanlık hizmeti gibi ek işlemler genel olarak ek ücrete yansımaktadır. Danışmanlık firmalarına ödenmekte olan ek ücretler firmadan firmaya değişim gösterebilmektedir. Vize işlemlerinin reddedilmesi durumunda vize ücretleri iade edilmemektedir. Yeniden yapılan başvuru işlemlerinde vize ücreti tekrar talep edilmektedir.

Polonya Vizesi Türleri

Polonya vizesi
Polonya vize türleri seyahat amacına, kişinin mesleki durumuna ve seyahat tarih aralığına göre değişim gösterebilmektedir. Schengen ülkeleri ve Polonya’da vize, kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Kısa süreli vizeler C tipi, uzun süreli vizeler ise D tipi vize olarak adlandırılmaktadır.

Kısa süreli vizeler 6 aylık süre içerisinde en fazla 90 güne kadar olan konaklamaları kapsamaktadır. Genel olarak turistik, ticari, akraba ziyareti, eğitim ve araştırma gibi gezi amaçlı durumlarda kullanılmaktadır. Uzun süreli vizeler ise; 6 aylık sürede 90 günden fazla konaklama yapacak olan kişilerin almış olduğu vizelerdir. Oturum, uzun süreli çalışma, eğitim ve evlilik gibi durumlarda D tipi vize alınmalıdır. Kısa süreli vize işlemleri danışmanlık firmalarından, uzun süreli vize işlemleri de konsolosluğa başvuru yapılarak tamamlanabilmektedir. Başvuru işlemlerinde evraklar vize türüne göre değiştiğinden hangi vize için başvurulduğu büyük önem taşır.

 

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin:https://www.polonyaakademi.com/

Polonya vize randevusuna bu linkten ulaşabilirsiniz: https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/pol/

BENZER YAZILAR

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır? Ayrıntılı Rehber Polonya, tarihi zenginlikleri, güzel şehirleri ve yüksek kaliteli eğitim olanaklarıyla cazip bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Polonya’ya seyahat etmek isteyenler, vize almak zorundadır ve vize alım süreci Polonya vize randevusuyla başlar. Bu...

DEVAMINI OKU

Polonya Üniversite Bölümleri

Polonya Üniversitelerinde Popüler Üniversite Bölümleri ve Programları Polonya, yüksek kaliteli eğitim olanakları, zengin kültürel mirası ve çeşitli program seçenekleri ile uluslararası öğrencilere cazip bir eğitim ortamı sunuyor. Polonya’da eğitim almayı düşünen öğrenciler, çeşitli üniversite bölümleri ve programları arasından seçim...

DEVAMINI OKU