Polonya eğitimini yurt dışında tamamlamak isteyen kişilerin en sık tercih ettiği ülkelerden biridir. Hem ekonomik yaşamı hem de kaliteli eğitim sunmakta olan üniversiteleri ile her zaman ön planda olan Polonya’da üniversite okuyabilmek için herhangi bir puan ortalamasına ve mezuniyet belgesine gereksinim yoktur. Lise diploması ile Polonya’da herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırabilir ve kayıt yaptırırken dilediğiniz bölümü seçebilirsiniz. Polonya yurt fiyatları diğer ülkelerdeki yurt fiyatlarına oranla çok daha düşük fiyatlıdır. Yurt fiyatları genel olarak yurdun bulunmakta olduğu konum ve odada konaklayan kişi sayılarına göre değişim gösterebilmektedir. Polonya’da üniversite öğrencileri için hizmet sunmakta olan yurtlarda odalar genellikle 2 ya da 3 kişilik odalardır ve her odada öğrencinin kullanabilmesi için internet mevcuttur.

Polonya’daki Yurtlar Nasıldır?

Polonya’da eğitim görmek isteyen öğrenciler genellikle konaklamalarında yurt kiralamalarını tercih etmektedir. Yurtlar öğrenciler için normal ev ya da oda kiralamasına oranla çok daha uygun fiyata gelebilmektedir. Polonya’da özel yurtlar ve devlet yurtları olmak üzere farklı yurtlar bulunmaktadır. Tercihinize göre istediğiniz yurdu tercih edebilir ve yurtta dilediğiniz süre boyunca kalabilirsiniz. Polonya’da bulunmakta olan yurtlarda genel olarak banyo ve tuvalet gibi kullanım alanları ortak olarak kullanılmakta ve odaların içerisinde banyo ve tuvalet ayrıca yer almamaktadır. Ancak bazı özel yurtlarda bu durum değişkenlik gösterebilmektedir.

Polonya’da Devlet Yurtları

Polonya’da maalesef ki her devlet üniversitesinin kendine ait bir yurdu bulunmamaktadır. Devlet yurtlarında mutfak, banyo ve tuvalet gibi alanlar ortak kullanım alanı olarak kullanılmakta ve odalarda özel olarak yer almamaktadır. Oldukça uygun fiyatlı olan devlet yurtlarında her oda için 2 ya da 3 yatak yer almaktadır. Polonya yurtları genel olarak merkezi konuma yakın olan yerlerde bulunmaktadır. Polonya üniversitesine kayıt yaptırırken kayıt işlemi yaptırmış olduğunuz üniversitelerden yurt konaklamaları ile ilgili destek talebinde bulunabilir ve eğer var ise okulun yurtlarından birine de yerleşim yapabilirsiniz.

Polonya’da Özel Yurtlar

Polonya’da özel yurtların devlet yurtlarına oranla çok daha konforlu olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Özel yurtlarda genel olarak odaların kendi içerisinde her odaya ait ayrı tuvalet, banyo ve mutfaklar yer almaktadır. Polonya’da özel yurtlarda genel olarak boş daire odası, studio daireler ve bahçeli villa odası da kiralanabilmektedir. Polonya’da bazı özel yurtlarda da yine tuvalet, banyo ve mutfak gibi alanlar ortak kullanım alanı olarak yer alabilmekte ve odalarda ayrı olarak bulunmayabilmektedir. Her odalarda öğrencilerin kullanabilmesi için internet mevcuttur ancak internet bağlantısından yararlanmak isteyen öğrencilerin modem alması zorunludur. Yurt kiralaması yaparken dikkat edilecek olan en önemli detay ise yurdun okula yakın bir mesafede olmasıdır.

Polonya’da Ev Kiralamak Mı Yurt Kiralamak Mı?

Polonya’da eğitimine devam edecek öğrenciler için konaklama da oldukça önemlidir. Pek çok üniversitenin kendine ait yurtları bulunuyor olsa da bazı öğrenciler rahat ve konfor için ev kiralama talebinde de bulunabilmektedir. Polonya’da ev kiralamak yurt kiralamasından çok daha yüksek maliyetli olabilmektedir. Ayrıca Polonya’da ev kiralayabilmek için öncelikle ev sahibinin güvenin kazanmak gerekir çünkü ev sahipleri genelde öğrencilere ev kiralamak istemezler. Ev kiralamak isteyen öğrenciler ilk etapta çevreyi tanımak ve keşfetmek için geçici olarak yurt kiralaması yapabilir ve bulunduğu yere alıştıktan sonra iyi bir araştırma yaparak okula yakın konumda küçük bir ev kiralayabilir. Ev kiralama işlemlerinde kira bedeli genel olarak evin bulunduğu konuma ve evin büyüklüğüne göre değişim gösterebilmekte ve bazen ev sahibi depozito talebinde bulunabilmektedir. Ama şüphesiz ki yurt kiralamaları hem öğrenci bütçesi için çok daha uygun hem de üniversitelere çok daha yakın konumlarda yer almaktadır.

Polonya Eğitiminde İngilizce Zorunluluğu

Polonya üniversitelerinde kayıt için herhangi bir belge zorunluluğu olmadığından daha öncede bahsetmiştik. Ancak Polonya’da eğitim tamamen İngilizce olarak verildiğinden üniversiteye kayıt olan her öğrencinin yeterli seviyede İngilizce biliyor ve konuşuyor olması zorunlu tutulmaktadır. İngilizce seviyesi düşük olan ya da hiç İngilizce konuşamayan öğrenciler için özel olarak kurulan hazırlık eğitimlerinde öğrenci 1 yıl İngilizce hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra sınavdan başarılı bir ortalama alarak istediği bölüme geçiş hakkına sahip bulunmaktadır.

BENZER YAZILAR

Çalışma İzni ve Vize Danışmanlık Hizmetimiz

Dosya ve Süreç Takibini sağlamak üzere: 1-Lehçe Yeminli Tercümanlık & Danışmanlık Hizmeti 2-Başvuru formları ve gerekli evrakların tamamlanması 3-Polonya’dan gerekli çalışma izni çıkarılması 4-Polonya Vize Randevu alımı ve başvurusunun yapılması Ödeme, İptal ve İade Koşulları Toplam hizmet bedeli: 2500€...

DEVAMINI OKU

Polonya Harçsız Öğrenci Pasaportu 2024

Öğrenci Pasaportu Nedir? Öğrenci pasaportu, seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesine denir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir. Öğrenci Pasaport...

DEVAMINI OKU

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır? Ayrıntılı Rehber Polonya, tarihi zenginlikleri, güzel şehirleri ve yüksek kaliteli eğitim olanaklarıyla cazip bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Polonya’ya seyahat etmek isteyenler, vize almak zorundadır ve vize alım süreci Polonya vize randevusuyla başlar. Bu...

DEVAMINI OKU