Polonya’da üniversite okumak hem eğitiminizi hem de kişisel olarak kendinizi geliştirebilmek adına size akademik gelecek sağlayan müthiş bir fırsat. Avrupa’da önemli bir yere sahip olan, prestijli Polonya üniversiteleri bünyesinde uluslararası öğrencileri kabul eden hemen hemen bütün bölümler inovatif bir eğitim çizelgesini takip etmektedir. Polonya’da üniversite eğitimi alarak hem İngilizcenizi geliştirebilir, hem de kaliteli bir akademik eğitim görerek vizyonunuzu geliştirebilirsiniz. Üniversite sınavını kazanamadığınız için üzülmeyin! Avrupa’da ilk binde yer alan üniversitelerde sınavsız ve ücretsiz okuyun.

Polonya üniversiteleri lisans ve yüksek lisans programları için başvuru yaparken danışmanlarımızın doğru ve yetkin yönlendirmeleriyle prestijli bir eğitim hayatına sahip olabilir ve başvuru esnasında oluşabilecek olası hatalardan kurtulmuş olursunuz.  Polonya üniversitelerine başvuru şartları veya fiyatlar hakkında detaylı bilgi için Polonya Akademi’ye danışabilirsiniz. İletişim formunu doldurabilirsiniz veya WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Polonya’da üniversite eğitimi diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında daha ekonomiktir. Özellikle ülkemizde bulunan vakıf üniversitelerinin eğitim ücretleri ile Polonya üniversite fiyatları karşılaştırıldığında Polonya’da bulunan üniversitelerin lisans eğitim fiyatları çok uygundur.

Yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrenciler için Polonya üniversiteleri, özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri ve matematik alanlarında lisans ve lisans üstü düzeyde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler arasındadır. Eğitim tarafına ek olarak da Avrupa’nın incisi olarak görülen Polonya, öğrencilere yüksek yaşam standardı ve geniş ulaşım ağı sunmaktadır. Polonya’nın diğer Avrupa ülkelerinin aksine euro kullanmaması, kendi para birimi olan zlotiyi kullanması ekonomik açıdan öğrenci için büyük bir avantaj olacaktır. Polonya üniversiteleri bünyesinde lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra Polonya’da yüksek lisans eğitimi de alarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan Polonya üniversitelerinde eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz.

 

Polonya’da Üniversite Okumak

Polonya’da üniversite okumak hayatınıza olumlu yönden katkı katkı sağlar, aynı zamanda yaşayabileceğiniz en güzel deneyimlerden birisi olabilir. Polonya’da üniversite eğitimi alarak kendinizi gelecekteki kariyeriniz için geliştirebilir, Lehçe diline ya da İngilizceye hakim olarak yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Polonya’da üniversite okumak için üniversitelerin kriterlerini eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektedir. Başvuru ve kabul şartlarını yazımızı okumaya devam ederek  ve bize danışarak öğrenebilirsiniz.

 

Polonya’da Üniversite Okumak için Gerekenler

Polonya’da üniversite okumak için üniversitelerin başvuru ve kabul şartlarını eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektedir. Gerekli olan nitelikler ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 

Mezun olduğunuz okuldan alacağınız lise diploması

Pasaport

Biyometrik fotoğraf

İngilizce yeterlilik: B2 & IELTS6 & TOELF87 puanı(üniversitesine göre değişmekte)

+Her üniversitenin kabul şartı farklıdır

Polonya’da üniversite eğitimi, Lehçe’nin yanında ağırlıklı olarak İngilizce eğitim de vermektedir. Polonya üniversiteleri bünyesinde eğitim alan öğrencilerin eğitim sırasında yapacağı staja çok büyük önem verilir.

Polonya Üniversite Denklik ve Üniversitenin Tanınması

Polonya’da üniversite eğitimi sonrasında Türkiye’de eğitimine devam etmek ya da çalışmak isteyen öğrencilere YÖK tarafından denklik sağlanmaktadır. Üniversite denklik işlemleri, aldığınız eğitimle birebir alakalıdır. Polonya’da üniversite eğitiminiz boyunca almış olduğunuz derslerin ve ders içeriklerinin Türkiye üniversitelerinde bulunan aynı bölümün dersleri ve ders içerikleriyle uyumlu olması talep edilir. Eğer bölümler ve bölümlerin içeriği birbiriyle uyumlu ise, aldığınız diplomaya denklik verilmektedir. Eğer bölümler arasında uyumluluk bulunmuyorsa, eksik ya da farklı dersleri vermeniz istenilebilir ya da varsa bölümle ilgili denklik sınavına girmeniz istenebilir.

 

Örnek olarak Polonya’da hukuk bölümünden mezun olan bir öğrenci Türkiye’de denklik alabilmek için farklı dersler vermek durumundadır. Çünkü Polonya’daki hukuk lisans dersleri ile Türkiye’deki hukuk lisans dersleri birbirinden farklıdır. Polonya’da üniversitede  Avrupa hukuku olarak eğitim alınacağından, Türkiye’de üniversitede görülen Türk hukuku dersleriyle örtüşmez. YÖK, ortak dersleri belirledikten sonra öğrenciden eksik dersleri Türkiye’de bir üniversitede tamamlamasını ister. Ancak örneğin Polonya’da mühendislik bölümlerinden birinden mezun olan öğrenciler için YÖK, öğrencilerin bir seviye tespit sınavına girmelerini talep edebilir ya da direkt diploma denklik belgesi verebilir.

 

Kimler Polonya Üniversite Denklik Başvurusunda Bulunabilir?

Polonya’daki üniversitelerin ön lisans, lisans ya da yüksek lisans programlarından mezun TC vatandaşı öğrenciler denklik için YÖK’e başvuruda bulunabilirler.

 

Polonya Üniversiteleri Denklik için Gerekli Belgeler

Polonya’da Eğitim Polonya Üniversiteleri

Denklik işlemleri için öncelikle YÖK’ün web sitesi üzerinden Online denklik ön başvuru formu doldurmanız gerekiyor. Formu doldurduktan sonra bir çıktısını almanız ve imzalı bir şekilde başvuru belgeleriniz arasına eklemeniz gerekmektedir. Denklik başvurularında istenilen belgeler lisans ve yüksek lisans programlarına göre değişiklik göstermektedir.

 

YÖK’ün lisans programı öğrencilerinden istediği belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

Polonya’da YÖK Tarafından Tanınan Üniversiteler

Polonya’daki üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır. Polonya üniversitelerinden alınan lisans ve yüksek lisans diplomalarının Türkiye’de denklik işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir.

 

Polonya’da Eğitim Dönemi Başlangıç Tarihleri

Polonya üniversitelerinde İngilizce hazırlık programı 9 ay sürmektedir. Kış dönemi genellikle bütün eğitim programlarının başladığı dönemdir. Dönem başlangıç tarihleri genellikle, uygulamalı bilimler üniversitelerinde Eylül ve Şubat aylarında, diğer üniversitelerde ise Ekim ve Mart aylarında şeklinde olabilir. Üniversitelerin akademik takvimine göre bu tarihler değişmektedir.

Polonya’da üniversitelerin dönem başlangıç ve bitiş tarihleri eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Genellikle Haziran ayının son haftalarında yaz tatili başlarken, Eylül ayının ilk haftası eğitim tekrar başlamaktadır.

Polonya Üniversite kayıtları için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Ankara Polonya Büyükelçiliği iletişim:

BENZER YAZILAR

Çalışma İzni ve Vize Danışmanlık Hizmetimiz

Dosya ve Süreç Takibini sağlamak üzere: 1-Lehçe Yeminli Tercümanlık & Danışmanlık Hizmeti 2-Başvuru formları ve gerekli evrakların tamamlanması 3-Polonya’dan gerekli çalışma izni çıkarılması 4-Polonya Vize Randevu alımı ve başvurusunun yapılması Ödeme, İptal ve İade Koşulları Toplam hizmet bedeli: 2500€...

DEVAMINI OKU

Polonya Harçsız Öğrenci Pasaportu 2024

Öğrenci Pasaportu Nedir? Öğrenci pasaportu, seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesine denir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir. Öğrenci Pasaport...

DEVAMINI OKU

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır? Ayrıntılı Rehber Polonya, tarihi zenginlikleri, güzel şehirleri ve yüksek kaliteli eğitim olanaklarıyla cazip bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Polonya’ya seyahat etmek isteyenler, vize almak zorundadır ve vize alım süreci Polonya vize randevusuyla başlar. Bu...

DEVAMINI OKU