Polonya’da üniversite okumak hem eğitim kalitesinin yüksek olması hem de diğer ülkelere oranlara yaşam ve eğitim fiyatlarının uygun olması nedeni ile pek çok öğrenci tarafından ilk tercihler arasında yer almaktadır. Polonya’da üniversite okumak için herhangi bir sınav ve puan ortalaması gibi şartların aranmaması ve Polonya üniversitelerine kayıt olurken istenilen bölümün seçilebilmesi de Polonya üniversitelerinin en sık tercih edilen üniversiteler olmasında şüphesiz ki büyük rol oynamaktadır. İngilizcenin iyi bir seviyede bilinmesi gerekir. Bunun nedeni ise Polonya’da tüm üniversiteler İngilizce ve lehçe olarak eğitim vermekte, İngilizcesi düşük seviyede ve yetersiz derecede olan öğrencilere ise ilk 1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.

Polonya’nın ana dili olan Lehçe de Polonya üniversite eğitimlerinde kullanılan bir diğer dildir. Öğrenci üniversite kayıt işlemlerinde eğitim görmek istediği dili Lehçe ya da İngilizce olarak tercih ederek istediği bölüm üzerine kayıt oluşturabilmektedir. Polonya üniversitelerinde lisans eğitimi toplam 3 yıl gibi bir süreci kapsamaktadır ancak bazı mühendislik bölümlerinde 4 yıl, tıp eğitimi, diş hekimliği ve eczacılık eğitimi ise bu süreç 6 yıla kadar uzayabilmektedir.

Polonya’da Üniversite Okumanın Avantajları

Polonya hem sosyal yaşantı olarak hem de eğitim olarak en uygun fiyatlı ülkelerden biri olarak bilinmektedir. Polonya’nın sağladığı eğitim kalitesi ilerideki iş yaşamında büyük faydalar sağlamakta ve üst konumlarda çalışma garantisi sunmaktadır. Polonya üniversitelerinde verilen İngilizce eğitimler öğrencilerin İngilizce seviyesinin gelişimine katkı sağlamakta ve bu da ileriki dönemlerde iş yaşamında büyük başarılara yer vermektedir. Polonya üniversitelerinden mezun olan kişiler hem Türkiye’de hem de yurt dışında mezun olduğu bölüm üzerine diploması ile çalışma sağlayabilmektedir. Çünkü Polonya üniversite diplomaları hem yurt dışında hem de Türkiye’de geçerliliği olan belgelerdir. Avrupa Birliği ülkesinden biri olan Polonya’da mezun olduktan sonra diploma YÖK tarafından onaylanmaktadır. Türkiye’de kamu kuruluşlarında görev almak, meslek odalarına bağlı çalışmak ya da askerliği kısa dönem erbaş ya da yedek subay olarak tamamlamak isteyen bir kişi Polonya üniversitelerinde tüm bu imkanlardan kolay bir şekilde yararlanabilme özelliğine sahip olabilmektedir.

Polonya Üniversitelerinin Öğrencilerine Sunduğu Hizmetler

Polonya üniversiteleri her zaman kaliteli eğitim hizmetleri ve disiplini olması ile bilinmektedir. Bütçe olarak da hem yaşam hem de eğitim konusunda oldukça ekonomik olan Polonya, dünyanın en iyi üniversitelerine sahip olmakta ve sıralamalarda her zaman ön plana çıkmaktadır.

Okullaşma ve eğitime son derece önem vermekte olan Polonya eğitim konusunda pek çok Avrupa ülkesinden ileri konumdadır ve örnek verecek olursak da Polonya’da eğitim veren bir devlet üniversitesinin eğitim kalitesi ve eğitim olanakları Türkiye’de eğitim veren özel bir üniversite ile eş değer konumdadır. Tüm bunların yanı sıra Polonya Eğitim Bakanlığı’nın özel fonundan tahsis edilen bütçeden, akademik ve spor alanında başarılı olan öğrencilere yönelik geniş burs imkanları da sağlanarak öğrencilere büyük destekler sunulmaktadır. Bu da kaçınılmaz bir gerçektir ki Polonya’da eğitim almış ve üniversite eğitimini Polonya’da tamamlamış olan bir öğrenci Türkiye’de üniversite eğitimi alarak mezun olan bir öğrenciden kültür ve vizyon bakımından daha üstün olur ve İngilizce olarak aldığı eğitim ile geliştirmiş olduğu yabancı dil sayesinde iş konusunda her zaman daha öncelikli olarak tercih edilir.

Polonya’da Üniversite Fiyatları

Polonya’da özel üniversitelerin yanı sıra devlet üniversiteleri de yer almaktadır. Diğer ülkelerde olduğu gibi Polonya’da da devlet üniversitelerinde verilen eğitim özel üniversitelere oranla çok daha uygun fiyatlı olabilmektedir. Polonya’da özel üniversite ya da devlet üniversitesi fark etmeksizin her üniversiteye kayıt işlemi için sadece lise diploması yeterli görülmektedir. Polonya üniversitelerinde eğitim fiyatları tercih edilen üniversiteye ve yine buna bağlı olarak tercih edilen bölümlere göre değişim ve fiyat farkı göstermektedir ancak yapılan araştırmalara göre diğer Avrupa ülkelerine oranla Polonya eğitim fiyatları çok daha ekonomik ve alt seviyededir. Polonya üniversitelerinde taban puan diye bir sistem uygulaması yoktur. Eğitimde sunulan uygun fiyatların yanı sıra ekonomi olarak da yaşam koşulları Polonya’da pek çok ülkeye oranla çok daha uygundur ve bu yüzden gerek eğitim gerek yaşam koşulları olarak en çok tercih edilmekte olan ülkelerden birisi olarak bilinmektedir.

Polonya Üniversite Bölümleri

Polonya’da üniversite okumak ve bir bölüm seçebilmek için herhangi bir puan sınırlaması ve sınav şartı aranmadığı konusundan daha önce de bahsetmiştik. Lise diplomanız ile dilediğiniz Polonya üniversitesine kayıt yaptırarak istediğiniz mesleği seçebilir ve bu mesleği dilerseniz Polonya üniversitelerinden başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra Türkiye’de de gerçekleştirebilirsiniz. Polonya üniversiteleri bölümlerine şöyle bir göz atacak olursak genel olarak mühendislik, ziraat, tıp ve ekonomi gibi alanlarda eğitim sunduğunu gözlemlemekteyiz. Temel ve uygulamalı araştırmalardan tut da yaratıcı sanat çalışmalarına kadar her dala uzanan bölümleri ile Polonya üniversitelerinin dünyaca ünlü üniversiteler olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Tıp eğitimi, mimarlık, makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, eczacılık, inşaat mühendisliği ve mimarlık Polonya üniversitelerinde en sık tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Seçim yapacağınız bölüm üzerine kaliteli eğitim almak ve gelecekte iyi bir meslek sahibi olmak için Polonya üniversitelerinin bölümlerine göz atarak tercih yapmak gelecek için şüphesiz ki iyi bir adım olacaktır.

Polonya Eğitiminde İş Seçenekleriniz Artıyor

Vizyon ve kültür olarak da kendinizi geliştirmeniz için sizlere büyük bir fırsat sunmakta olan Polonya üniversiteleri iş bulma seçeneklerini arttırarak daha kolay ve daha üst konumda iş bulma garantisi sunmaktadır. Eğitim, vizyon ve kültür olarak kendini iyi bir şekilde geliştiren ve almış olduğu İngilizce eğitim ile İngilizcesini çok üst seviyeye taşımakta olan bir kişi özellikle Türkiye’de iş seçeneklerinin artmasına ve her zaman tercihlerde ön planda tercih edilme hakkına sahip olabilmektedir. 123 adet devlet üniversitesi ve 365 adet özel üniversitesi ile toplamda 488 adet üniversiteye sahip olan Polonya üniversiteleri hem daha uygun fiyatlı hem de daha kaliteli eğitim sunması nedeni ile en sık tercih edilen üniversiteler arasında yer almaktadır. Polonya üniversitelerinden başarılı bir şekilde mezun olan öğrenciler iş bulma konusunda da oldukça şanslı. Polonya üniversitesinden mezun olan bir öğrenci ister Polonya’da isterse de Türkiye’de YÖK tarafından onaylanan diploması ile kolay bir şekilde mesleğini yapabilmektedir.

BENZER YAZILAR

Çalışma İzni ve Vize Danışmanlık Hizmetimiz

Dosya ve Süreç Takibini sağlamak üzere: 1-Lehçe Yeminli Tercümanlık & Danışmanlık Hizmeti 2-Başvuru formları ve gerekli evrakların tamamlanması 3-Polonya’dan gerekli çalışma izni çıkarılması 4-Polonya Vize Randevu alımı ve başvurusunun yapılması Ödeme, İptal ve İade Koşulları Toplam hizmet bedeli: 2500€...

DEVAMINI OKU

Polonya Harçsız Öğrenci Pasaportu 2024

Öğrenci Pasaportu Nedir? Öğrenci pasaportu, seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesine denir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir. Öğrenci Pasaport...

DEVAMINI OKU

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır? Ayrıntılı Rehber Polonya, tarihi zenginlikleri, güzel şehirleri ve yüksek kaliteli eğitim olanaklarıyla cazip bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Polonya’ya seyahat etmek isteyenler, vize almak zorundadır ve vize alım süreci Polonya vize randevusuyla başlar. Bu...

DEVAMINI OKU