Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin  (TOBB), Polonya Merkezli firmaların web sitelerini taklit ederek piyasa değerinin altında ucuz ürün ithalatı bahanesiyle dolandırılmaya çalışıldığını duyurdu. TOBB, ithalatçı firmaları uluslararası dolandırıcılara karşı dikkatli olmaya çağırdı.

TOBB açıkladı! Polonya’dan ithalat yapanlar dikkat

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOOB), Polonya Merkezli bazı firmalara ait web sitelerinin sahtesini yaparak uluslararası dolandırıcılık yapıldığını dair duyurusu dikkat çekti.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası resmi internet sitesinden bugün yayımladığı duyuruda Polonya’dan yapılan ithalatta dolandırıcılık vakalarının arttığı belirtilerek şunlara yer verildi:

POLONYA MERKEZLİ SİTELERİN TAKLİDİ YAPILDI, DOLANDIRICILIK VAR

“TOBB tarafından odamıza iletilen, T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünün bir yazısında, Varşova Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıya atıfla, Polonya’da ithalatçı firmaları dolandırma vakalarında artış gözlendiği, özellikle Polonya merkezli firmaların web-siteleri taklit edilerek veya tamamen sahte ad ve ürün çeşitliliği ile sahte web-sitesi kurarak dolandırıcılık yapılmaya çalışıldığı belirtilmektedir.”

TOBB FİRMALARI, POLONYA MERKEZLİ SAHTE SİTELERCE DOLANDIRILDI

“Firmalarımızın özellikle piyasa değerlerinin altında ucuz ürün (genel olarak A4 kâğıt) ithalatı konusunda Polonya merkezli firmaların web-siteleri taklit edilerek veya tamamen sahte ad ve ürün çeşitliliği ile sahte web-sitesi kurularak dolandırılmaya çalışıldığı; ihracat yaptığını belirterek ithalatçı firmalarımız ile iletişime geçen şahısların tetkik edilmesi konusunda Varşova Ticaret Müşavirliğine gelen başvuru sayısının arttığı ve bu araştırılan firmalar konusunda şüphelerin tamamına yakınının haklı olduğunun tespit edildiği ifade edilmektedir.”

POLONYA’DAN İTHALAT YAPANLAR DİKKAT

“Bu çerçevede, özellikle Polonya’dan ilk kez ithalat yapacak firmalarımızın Varşova Ticaret Müşavirliği’ne başvurarak iş yapacakları firmaların doğruluğunu teyit etme ve yeni kurulacak ticari ilişkilerde şüpheli durumların ortaya çıkması halinde ise danışmaları yönünde bilgilendirilmelerinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir.”

BENZER YAZILAR

Çalışma İzni ve Vize Danışmanlık Hizmetimiz

Dosya ve Süreç Takibini sağlamak üzere: 1-Lehçe Yeminli Tercümanlık & Danışmanlık Hizmeti 2-Başvuru formları ve gerekli evrakların tamamlanması 3-Polonya’dan gerekli çalışma izni çıkarılması 4-Polonya Vize Randevu alımı ve başvurusunun yapılması Ödeme, İptal ve İade Koşulları Toplam hizmet bedeli: 2500€...

DEVAMINI OKU

Polonya Harçsız Öğrenci Pasaportu 2024

Öğrenci Pasaportu Nedir? Öğrenci pasaportu, seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesine denir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir. Öğrenci Pasaport...

DEVAMINI OKU

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır? Ayrıntılı Rehber Polonya, tarihi zenginlikleri, güzel şehirleri ve yüksek kaliteli eğitim olanaklarıyla cazip bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Polonya’ya seyahat etmek isteyenler, vize almak zorundadır ve vize alım süreci Polonya vize randevusuyla başlar. Bu...

DEVAMINI OKU