Wroclaw Üniversitesi
Polonya’nın en büyük Akademi kurumlarından biri olarak bilinmekte olan Wroclaw Üniversitesi 1702 yılında kurulmuştur. Her yıl 9000 öğrenci mezun eden Wroclaw Üniversitesi Polonya’daki en büyük üniversitelerden biridir. Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde eğitim sunmakta olan Wroclaw Üniversitesi tüm bölümlerinde öğrencilerine İngilizce olarak eğitim vermektedir. Wroclaw Üniversitesi fakülteleri Polonya üniversiteleri arasında yapılan değerlendirmelerde her zaman üst seviyede bulunmakta ve her zaman kaliteli eğitim hizmeti ile ön plana çıkmaktadır. Pek çok sayıda bölüm seçeneği olan üniversitede öğrenciler kayıt esnasında hiçbir şart ve koşul aranmaksızın dilediği bölümü tercih edebilme hakkına sahip bulunmaktadır. 40000’in üzerinde öğrencinin eğitim görmekte olduğu Wroclaw üniversitesi 10 ayrı fakülte ile eğitim sunmaktadır. 10ayrı fakültede yaklaşık 1300 üzerinde öğrenci ise doktora eğitimi almaktadır.

Wroclaw’da Sosyal Yaşam

Wroclaw Üniversitesi
Polonya’nın dördüncü büyük şehri Wroclaw yaşam standartları konusunda oldukça yüksek bir bölgedir. Turistik ve kültürel olarak büyük ilgi görmekte olan Wroclaw eğitim konusunda da büyük başarılara imza atmıştır. Wroclaw üniversitesi toplam 9 adet Nobel ödülü kazanarak eğitime verdiği önem ve kaliteyi üstün başarıları ile belgelemektedir. Bilimsele araştırmalara odaklı olarak tüm dünyadaki diğer eğitim enstitüleri ile bağlantılıdır. Wroclaw’da üniversite okuyan bir öğrenci kendini sosyal ve kültürel olarak da büyük oranda geliştirebilir ve bu da ileri dönemde iş yaşantısında ona büyük oranda katkı sağlar. Hiçbir sınav ve puan şartı aranmaksızın Polonya’da devlet ya da özel fark etmeksizin istediğiniz üniversitede istediğiniz bölüme sadece lise diplomanız ile kolay bir şekilde kayıt yaptırabilmek, kültürel değerlerin zenginliği ve ekonomik yaşam koşulları Türk öğrencilerin yabancı ülkede eğitim görme seçeneklerinde Polonya’yı ön plana taşımaktadır.

Wroclaw Üniversitesi Kayıt İşlemleri

Wroclaw Üniversitesi kayıt işlemlerinde hiçbir sınav koşulu ve puan ortalaması aranmaksızın lise diploması ile kayıt işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Polonya’da devlet ya da özel fark etmeksizin bir üniversitede eğitim alabilmek için Türkiye’de bir üniversiteye yerleşmiş olmak, bir üniversite kazanmak veya sınava girmek şartı gerekmemektedir. Wroclaw Üniversitesinde kayıt yaptırırken öğrenci dilediği bölümü seçebilme hakkına sahiptir. İngilizce ve lehçe olarak eğitim vermekte olan Wroclaw Üniversitesi İngilizce bilmeyen öğrencileri için 1 yıl hazırlık eğitimi vererek İngilizceyi yüksek seviyeye çıkartma konusundan destek sağlamaktadır. Polonya’da pek çok üniversitenin kendine ait yurdu bulunmakta ve okula kayıt yapan öğrenciler boş oda var ise yurt için de kayıt yaptırabilmektedir. Ancak Wroclaw Üniversitesinin kendine ait bir yurdu bulunmamakta, kayıt için gelen öğrenciler üniversitenin anlaşmalı olduğu özel yurtlara yönlendirilmektedir.

Wroclaw Üniversitesi Konaklama Seçenekleri

Wroclaw Üniversitesine kayıt yaptırmak isteyen ve bu üniversitede eğitim alacak olan öğrenciler için farklı bölgelerde yer almakta olan, sadece dünyanın farklı ülkelerinden gelen üniversite öğrencilerinin konaklama yapabileceği farklı öğrenci evleri bulunmaktadır. Öğrenciler dilerse bu evleri kiralayarak konaklama sağlayabilmektedir. Polonya’da ev kiralamak isteyen öğrencilere ev sahipleri pek sıcak bakmamaktadır. Çünkü pek çok ev sahibi evini öğrenciye kiralamak istememektedir. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler hem okulun çevresine daha yakın olması hem de daha uygun ve daha ekonomik olması nedeni ile öğrenci yurtlarını tercih etmektedir. Öğrenci yurtlarında konaklama seçenekleri yurtlara göre değişim gösteriyor olsa da yurtlarda özel odaların yanı sıra 2 ya da 3 kişilik odalar da yer almaktadır.

Wroclaw’da Eğitim Dili

Wroclaw Üniversitesi
Wroclaw’da eğitim almak isteyen bir öğrenci üniversitenin hangi bölümüne kayıt yaptırırsa yaptırsın her bölümün dersleri İngilizce ve Lehçe olarak verilmektedir. Genel olarak İngilizce olarak verilen eğitimde öğrencinin tercihine göre eğitim dili Polonya’nın ana dili olan Lehçe olarak da tercih edilebilmektedir. Polonya’da bazı üniversitelerde lehçe olarak verilen eğitimlerde bölüm seçeneğinin çok daha fazla olduğu gözlemlenebilmektedir. Wroclaw üniversitesi zaten kendi içerisinde pek çok bölüme yer vermekte ve öğrencilerine zengin bölüm seçeneği sunarak güzel öğrencilerini başarılı ve güzel bir meslek sahibi yapmanın gururunu yaşamaktadır. Sınav ve puan şartı aranmayan Polonya üniversitelerinde İngilizce şartı aranması öğrenciler için büyük avantaj sunmaktadır.
Wroclaw Üniversitesi
Wroclaw üniversitesi İngilizce seviyesi düşük olan ve hiç İngilizce bilmeyen öğrencilerine özel olarak hazırladığı 1 yıllık hazırlık eğitimi ile öğrencilerin üniversite eğitimine hazır olmasını sağlamakta ve İngilizce seviyelerinin yükselmesine katkıda bulunmaktadır.  İlk yıl hazırlık bölümünü okuyarak İngilizcelerini geliştirmekte ve normal bölüm derslerine de İngilizcesini geliştirdikten sonra katılım sağlayabilmekte olan öğrencilerde eğitim süreci 1 yıl uzama gösterebilmektedir ancak Wroclaw üniversitesinde bölüm derslerine katılım sağlayabilmek için İngilizce bilmek zorunlu ve önemli bir kuraldır. Hazırlık eğitiminin ardından yeterli seviyede İngilizcesi olduğu sınav ortalaması ile tespit edilmekte olan öğrenciler üniversite eğitimlerini tamamlamak için bölüm tercihinde bulunarak eğitim almaya başlayabilmektedir.

Polonya Üniversitelerinde YÖK Denkliği

Polonya üniversitelerinden başarılı bir şekilde mezun olarak eğitimini tamamlamış olan bir öğrencinin sahip olduğu diplomanın Türkiye’de de geçerliliği bulunmaktadır. Türkiye’de kamu kuruluşlarında görev almak isteyen bir kişi Polonya üniversitelerinde de bu imkanlardan yararlanabilmektedir. Polonya üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin diplomasının hem Türkiye’de hem de yurt dışında geçerli olarak kabul edilmesi pek çok Türk öğrenciyi Polonya’da eğitimini tamamlamaya teşvik etmektedir. Polonya’dan mezun olan öğrenciler vizyon, kültür ve eğitim bakımından her açıdan çok daha üstün başarıya sahip olmakta ve ana dili gibi öğrendiği İngilizce ile iş başvurularında her zaman en ön plana çıkmakta ve üst konumlarda görev alınmasını sağlamaktadır.

Polonya Üniversite Fiyatları

Yaşam giderlerinin oldukça düşük olduğu Polonya’da eğitim giderleri de diğer
Avrupa ülkelerine göre oldukça ekonomiktir. Polonya üniversitelerinde devlet üniversiteleri özel üniversitelere oranla çok daha ekonomiktir. Ancak diğer ülkeler ile kıyaslama yapılacak olursa özel üniversite fiyatları da çok daha uyguna gelebilmektedir. Başarılı olan öğrencilere burs desteği sağlanarak daha ekonomik bir şekilde üniversite okumnasına katkıda bulunulmaktadır. Polonya’da eğitim fiyatları tercih edilen üniversitelere ve tercih edilen bölüme göre değişim gösterebilmektedir. Polonya danışmanlığından fiyat araştırması konusunda destek alabilirsiniz. Kayıt olmak istediğiniz okul ile direk olarak iletişime geçerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Çalışma İzni ve Vize Danışmanlık Hizmetimiz

Dosya ve Süreç Takibini sağlamak üzere: 1-Lehçe Yeminli Tercümanlık & Danışmanlık Hizmeti 2-Başvuru formları ve gerekli evrakların tamamlanması 3-Polonya’dan gerekli çalışma izni çıkarılması 4-Polonya Vize Randevu alımı ve başvurusunun yapılması Ödeme, İptal ve İade Koşulları Toplam hizmet bedeli: 2500€...

DEVAMINI OKU

Polonya Harçsız Öğrenci Pasaportu 2024

Öğrenci Pasaportu Nedir? Öğrenci pasaportu, seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesine denir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir. Öğrenci Pasaport...

DEVAMINI OKU

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır

Polonya Vize Randevusu Nasıl Alınır? Ayrıntılı Rehber Polonya, tarihi zenginlikleri, güzel şehirleri ve yüksek kaliteli eğitim olanaklarıyla cazip bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Polonya’ya seyahat etmek isteyenler, vize almak zorundadır ve vize alım süreci Polonya vize randevusuyla başlar. Bu...

DEVAMINI OKU